Trabzon İli 4 Nolu Sağlık Ocağında 0-1 yaşındaki bebek beslenmesinin ilk 6 ayında anne sütünü vermeyi etkileyen faktörler ve anne sütü alan ve almayan bebeklerin büyüme ve gelişmelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 27419
  2. Yazar: AYŞE BEŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
51 ÖZET Epidemiyolojik özellikleri: Kohort tipi bir araştırma olup, Trabzon ili 4 No. lu Sağlık Ocağı Bölge'sinde örnek seçilmedenl991 Eylül-Aralık Aylarında doğan bebeklerden tesbit edilen 151 inin annesine anket uygulanmıştır. 6 Ay sonra evlere tekrar gidilerek bebeklerin büyüme, gelişme ve geçirdikleri bazı hastalıklar açısından, anne sütü alan, almayan ve anne sütünü ek gıdalarla alanlar grup 1 andırılarak kıyaslanmışlardır. Amacı: Ocak Bölge'sinde anne sütü verme düzeyi, anne sütü vermeyi etkileyen bazı sosyo-ekonomik ve kültürel faktörleri ortaya çıkarmak, anne sütünün bebek gelişimi üzerindeki etkilerini saptayarak anne eğitim programlarına baz oluşturmak. Sonuçlar: Annelerin bilgileri oldukça yetersizdir.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY Epidemiological features : This study is a Chort type of investigation based on a questionnairy forms applied, with no def finite sampling, to the mothers of 151 new born children in the period September-December 1991 in the area related to the Health Center No. 4 in Trabzon. Six months after the filling of these questionnaires homes are visited with the aim of providing comparison between groups that are breast fed, none breast fed and breast fed with additional nutrition in the aspect of growth, development and diseases experienced. Aim: To bring out some socio economical and cultural factors influencing the level of breast feeding in the region of this Health Center and to determine the effect of breast feeding on the development of the babies targeting to form a base for mother training programs. Results: Mothers have been observed on to be rather untrained.