Trabzon ili cevizlerinin (Juglans regia L.) seleksiyon yolu ile ıslahı
SELECTION OF WALNUTS (Juglans regia L.) GROWN IN THE DISTRICT OF TRABZON
  1. Tez No: 276147
  2. Yazar: SEMANUR REİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK YARILGAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Trabzon ilinde iki yıl süre ile yapılan (2008-2009) ceviz seleksiyon çalışması sırasında 1000' den fazla ağaç dikkate alınmış ve bunların 73'ünden meyve örneği alınmaya değer bulunmuştur. Meyve örneği alınan bu genotiplerde önemli meyve ve ağaç özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda 10 ceviz genotipi selekte edilmiştir. Seçilen genotiplerin meyve ağırlıkları 10.2 g (61 AKÇ 06) ile 12.4 g (61 VKF 09), iç ağırlıkları 5.2 g (61 ARK 07) ile 6.7 g (61 ARS 03), iç oranları % 44.5 (61 VKF 09) ile % 63.0 (61 AKÇ 06), kabuk kalınlıkları 1.3 mm (61 MRK 07) ile 2.1 mm (61 AKÇ 06), kül oranı %1.5 (61 SRM 03) ile % 2.1 (61 MRK 03), protein oranı %13.3 (61. ARK 04) ile % 17.2 (61 ARS 03), yağ oranı %52.2 (61 MRK 03) ile % 68 (61 VKF 09), palmitik asit oranı %4.9 (61 MRK 03) ile % 6.4 (61 VKF 09), stearik asit oranı %1.4 (61 VKF 01) ile % 2.3 (61 ÇRŞ 03), oleik asit oranı %18.5 (61 MRK 07) ile % 27.0 (61 SRM 03), linoleik asit oranı %51.7 (61 AKÇ 06) ile % 63.0 (61 MRK 07), linolenik asit oranı %10.8 (61 MRK 07) ile % 16.1 (61 AKÇ 06) arasında bulunmuştur. Seçilen genotiplerin 8'i protandrous 1'i protogenous ve 1'i homogamous çiçeklenme şekli göstermiştir.Sonuç olarak; 61 ÇRŞ 03, 61 MRK 03, 61 MRK 07, 61 VKF 01, 61 VKF 09, 61 ARK 04, 61 ARK 07, 61 AKÇ 06, 61 ARS 03 ve 61 SRM 03 nolu genotipler dikkate değer bulunmuş olup, üzerinde çalışılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Walnut trees grown from seed over 1000 during this selection study carried out for two years (2008-2009) in Trabzon province were investigated. Fruit samples from 73 walnut trees were collected. Important fruit and tree characteristics in these walnut genotypes were examined. At the end of this study 10 genotypes were selected for superior fruit caharacteristics. In these selected genotypes? the average fruit weights, kernel percentages, shell thicknesses, ash contents, protein contents, oil contents, palmitic acid contents, stearic acid contents, oleic acid contents, linoleic acid contents and linolenic acid contents; 10.2 - 12.4 g, 5.2 - 6.7 g, 44.5 - 63 %, 1.3 - 2.1 mm, 1.5 - 2.1 %, 13.3 - 17.2 %, 52.2 ? 68.0 %, 4.9 - 6.4 %, 1.4 - 2.3 %, 18.5 ? 27.0 %, 51.7 ? 63.0 % and 10.8 - 16.1 % were found to be, respectively. In respect to flowering characteristics, eight genotypes were protoandrous, one genotype was protogenous and one genotype was homogamous within selected genotypes.As a result; 61 ÇRŞ 03, 61 MRK 03, 61 MRK 07, 61 VKF 01, 61 VKF 09, 61 ARK 04, 61 ARK 07, 61 AKÇ 06, 61 ARS 03 and 61 SRM 03 were found to be promising walnut genotypes and are the suggested that they should be considered for further studies.