Kentsel dönüşüm projeleri ve kamu yararı: Meram Belediyesi kentsel dönüşüm projeleri
Urban transformation projects and public benefit: Urban transformation projects of Meram Municipality
  1. Tez No: 274193
  2. Yazar: TUĞBA USLUGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÇUKURÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Türkiye'de kentler çarpık ve hızlı kentleşme sonucunda ekonomik yetersizlikler başta olmak üzere sosyal bilinçsizlik, aşırı nüfus, alt yapı noksanlığı gibi sebeplerle çöküntüye uğramaktadır. Kentsel dönüşümler bu çöküntüyü iyileştirme amaçlı ortaya çıkmıştır. Çağdaş bir yaşam biçimi, güçlü bir kent ekonomisi ve güncel kentsel alanlar yaratmak için gereken bir süreçtir. Islah edilmesi gereken kentler için kentsel dönüşüm projeleri düzenlenir. Bu projeler devletin ve özel sektörün desteği belediyenin planları doğrultusundadır. Kentsel dönüşüm projeleri günümüzde birçok farklı uygulama ile karşımıza çıkmaktadır. Temel amacı kamu yararı sağlamaktır. Kamu yararı amacı taşımak belediyelere birçok konuda (arsa temini, sözleşme yapma, karar çıkarma) kolaylık sağlamaktadır. Kamu yararı ile bireysel yararın çatışması sonucu kentsel rant sorunu ortaya çıkar ve bu kentsel dönüşüme farklı bir bakış açısı getirir. Türkiye'nin 16 büyükşehir belediyesinden biri olan Konya Büyükşehir Belediyesi de kentsel dönüşümde çok Başarlı projeler yürütmüştür. ?Yeşil Meram? ünvanlı Meram Belediyesi de bu projelerden nasibini almıştır. ?Altın Hamle? ve ?Çaybaşı? projesi Meram'ın kentsel alt yapısını güçlendirme, iyileştirme, huzurlu bir yaşam alanı oluşturma amacını taşır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, cities, as a result of non-planned and rapid urbanization, break down by the reasons such as economical inadequacies which comes first at the list, and social unconsciousness, over population, inadequate infrastructure. Urban transformations arise in an attempt to improve this collapse.Urbanization is a process needed to create a modern life style, a strong urban economy and up to date urban areas. The urbanization projects are arranged for the cities need reparation. These are the projects based on the desire of the government and private sector and the plans of the municipality. Nowadays, the urban transformation projects occur by several applications. Its main aim is to provide public benefit. Aiming the public benefit provides so many advantages (such as buying lands, making contracts) for the municipality. Confliction of the personal benefit and public benefit brings up a new problem called urban annuity and this completely brings a different aspect for the urbanization. As one of the metropolitan cities of Turkey, Konya Metropolitan Municipality has also performed very successful urban transformation projects. Meram Municipality named ?Green Meram? also shared the success of these projects. ?Altın Hamle? and ?Çaybaşı? projects aim the reinforcement of urban structure and rehabilitation of the living areas in Meram, Konya.