Halka açık şirketlerde kurumsal yönetim ve kurumsal yönetimin firma değerine etkisi: İMKB'ye kayıtlı firmalar üzerine bir araştırma
Corporate governance in companies open to public and the effect of corporate governance on company value: A research on companies that are registered in the IMKB
- Tez No: 274194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kurumsal yönetim günümüzde firmalar açısından bir gereklilik olduğu gibi hükümetler tarafından da bunun uygulanması konusunda baskılar artmaktadır. Ayrıca kurumsal yönetimi yüksek seviyede uygulayan firmaların piyasalardan ve çıkar çevrelerinden bunun olumlu karşılığını aldıklarını görmekteyiz. Bu çalışmada kurumsal yönetimin halka açık şirketlerin piyasa değerini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Araştırmada İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alan 17 şirket verileri karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre kurumsal yönetim uygulamaları gelişmiş şirketlerin piyasa fiyatlarının bu faktörden etkilendiği görülmüştür. Büyük ve istikrarlı şirketlerde bu etkinin pozitif yönde daha yüksek olduğu, daha küçük şirketlerde ise kurumsal yönetimin henüz istenen düzeyde piyasa fiyatını etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, corporate governance is a requirement for companies, and there is also an increasing pressure of government on it to be applied. Besides this, we observe that the companies which execute institutional management at high levels, obtain positive responses from markets and interest groups. İt has been searched that whether corporate governance effect market value of the companies open to public or not in our study. We have compared datas of 17 companies which take place in the Istanbul Stock Exchange Corporate Governance Index. It has been observed that market value of the companies which executed corporate governance has been effected dramatically. We have witnessed that big and stable companies which executed developed corporate governance instruments have benefited positively from this factor, on the contrary, in smaller companies, corporate governance can not contribute to the market value of the company at a level that is demanded.