İnci Aral'ın romanlarında kadın ve kadın sorunu
Women and women?s problems in İnci Aral?s novels
- Tez No: 274220
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
İnci Aral, son dönem Türk edebiyatının önde gelen öykü ve romancılarından biridir. Eserlerinde hem kullandığı tekniklerle, hem de seçtiği konularla başarılı bir çizgi yakalamış ve bu başarıyı pek çok ödülle taçlandırmıştır. Romanlarında, özellikle kadın kahramanları tercih etmesi ve seçtiği bu kahramanlar aracılığıyla bir çok kadın sorununa değinmesi ilgi çekicidir. Bu yönüyle yazar edebi bir eser oluşturmanın yanı sıra sosyolojik açıdan önemi büyük tespitlerde de bulunmaktadır. Yazar, bugüne kadar yazmış olduğu sekiz romanda kadının içinde bulunduğu toplumla ilişkisini, evliliğini, psikolojisini, sağlıkla sorunlarını, çocuklarıyla ilişkisini ve bunların sonucu olarak ortaya çıkan tüm duygu ve düşüncelerini her yönüyle anlatmaya çalışmıştır. Bunun sonucu olarak da başarılı eserler ortaya koymuş ve Türk edebiyatında kendisine küçümsenemeyecek bir yer edinmiştir.
Özet (Çeviri)
İnci Aral is one of the leading novelist of the last term of Turkish literature. She has become succesful not only by her technics but also by the topics she chooses. Her success has gotten bigger with the awards she got. It is interesting that she especially chooses female heroines. By the help of these heroines, she puts emphasis on the problems of woman. By this method she creates a literary work and takes the attentions on sociological facts that are realy important. The novelist has tried to tell the relationship between the women and society, their marriage, psychology, their rebtionship with children and all toughts and feelings that are resulted from these facts in her eight books until now. As a result of these she a has created successful works and has become one of the brillant novelist in the literature world.