Theodor Fontane'nin 'Sevgili ' ile İnci Aral'ın 'Yeni Yalan Zamanlar ' adlı eserlerinde toplumsal değişim ve kadın profili
The women profile and the social variation in İnci Aral?s 'Yeni Yalan Zamanlar? and Theodor Fontane?s ' Die Geliebte? .
- Tez No: 253948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİK BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda kendisinden önemli ölçüde hissettiren bir olgu olan Kadın, Kadının Konumu, Kadının Toplumsal Statüsü ve yine Kadın odaklı Bilimsel-Kültürel buluşmalar, Sempozyum ve Kongreler göstermiştir ki, kadın olgusu günümüzde hala sorunsal yanını korumaktadır. Modern Avrupa toplumlarında olduğu gibi, Türk toplumunda da ortak, benzer ve farklı kesitlerde belirginleşen Kadın sorunu, bilimsel çalışmalara konu olmakta ve hala çözüm bekleyen sorunlar arasında gelmektedir.Bu bakımdan, ele aldığımız Türk yazın dünyasında önemli bir yere sahip İnci Aral'ın Yeni Yalan Zamanlar ve Theodor Fontane'nin Sevgili (Die Geliebte) adlı romanları kadının bildik yazgısının değer yargıları açısından, ne denli derin bir ezilmişlik ve yıpranmışlık kıskacında bulunduğuna, bilimsel normlar ve dayanaklar altında açıklık getirmeye çalışacağız. Çünkü:Çağdaş Türk yazınında Fontane gibi, nerdeyse aynı paralellikte tematik ürünler veren İnci Aral da, kullandığı dil ve seçtiği kadın figürlerle okuruna aşkın ve derinlikli bir düşünce alanı yaratmayı başaran ender yazarlardandır. Bu çalışmada, Theodor Fontane'nin Sevgili (Die Geliebte) ve İnci Aral'ın Yeni Yalan Zamanlar adlı romanlarında somutlaşan Lene ve Melike Eda adlı figürlerde, okur açısından ne gibi kişilik analizlerinin ve ruhsal çözümlemelerin yapılabileceğinin izlerini karşılaştırmalı yaklaşım biçimiyle sürmeye çalışacağız. Bu açıdan, Türk okurunun çağdaş yazın bilinciyle ilgili yapıtlarda kültürel farklılıklardan doğan ayrımların da farkına vararak, özgün ve yabancı olguları, kadın karakterler üzerinden hareketle çözümleme olanaklarıyla buluşturarak ve bu sayede, her iki eserde de hem, kadının toplumsal süreçte iki farklı kültürde değişimi ve bu değişimin yansıyışının hem de, romanlardaki kadın profilinin, çok katmanlılığının derinliklerine inerek, Lene ve Melike Eda adlı kahramanlarda bunu detaylandırmaya çabalayacağız. Bunun nedeni, çağdaş yazının kadına yüklediği yaşamsal sorumlulukların, sanat yoluyla nasıl yansıtıldığının altını, yine yazınsal öğelerden yararlanarak çizmenin daha verimli olacağı inancıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the woman who is a fact that causes herself to perceive dramatically, woman?s site, woman?s social status and again woman centered scientific and cultural meetings, symposıums, and congresses indicates that the fact of woman still protect problematic sides today. As it is in modern european societies, the problem of woman which is getting clearer in different, similar and common sectıons in also turkısh society is a subject for scientific studies and is still among the problems waiting to be solved.We try to clear up, the novels named Yeni Yalan Zamanlar by İnci ARAL and Sevgili by Theodore Fontane, which have an important place and we handle from this terms of social values of woman?s known fate, under the scientific norms and bases. Because;Like Fontane, İnci ARAL who has also given thematic works which are in the same parallel with him in the contemporary Turkish literature is among the rare writers having achieved to create a deep thought field to her reader by the language that she has used and the woman characters that she has selected.In this work, we try to trace by the way of comparative approach of what kind of personality and spiritual analysis can be done in terms of reader about the character, becoming concrete, named Lene and Melike Eda in the novels: Yeni Yalan Zamanlar by İnci ARAL and Sevgili by Theodore Fontane.In this respect, we will try to examine this in detailed way over the characterization of Lene and Melike Eda byrealizing the distincions derived from cultural differences reated to the contemporary literary consciousness and combining unique and strange facts with the possibility of analysis moving from the women characters and so evaluating in both works not only the change of woman in two different cultures during their social process and the reflection of this change but also multilayers of women profiles in the novel.The reason for this is the belief that underlying life responsibilities which the contemporary literature burdens on woman and how they are reflected by art and again by using the elements of literature, will be more effective.