Hereke'de ipek halı dokumacılığı ve bugünkü durumu
Hereke silk carpet weaving and in today's status
- Tez No: 274221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL BEZİRCİ TÜRKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmanın konusunu Hereke'de bulunan ipek halı fabrikalarında (Hereke dokuma fabrikası ve Han halıcılık) dokunan ipek halılar, teknik ve desen özellikleri ile kullanım ve pazarlama biçimleri oluşturmaktadır. Araştırmada ipek halı dokunan bu fabrikalar incelenmiş ve Hereke ipek halıcılığının bugünkü durumu ele alınmıştır.Günümüzde el sanatları hak ettiği değeri bulamamakla birlikte teknolojinin de etkisiyle unutulmaya yüz tutmuştur. Bu değeri tekrar kazandırmak için ipek halı dokumayla ilgili bazı çalışmaların yapılması gerekliliği bir gerçektir. Buradan yola çıkılarak el sanatlarına katkı sağlamak ve bu konuda daha çok kişinin bilgilendirilmesi amacıyla ipek halı dokumacılığı ile ilgili bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hereke silk carpet factories in the subject of the study (Hereke carpet weaving factory, and Han) silk woven carpets, technical and design features are the use and marketing formats. Woven silk carpet factories were examined in this study and discussed the current status of Hereke silk carpets.Today, find the value of craft deserves to be forgotten along with the impact of technology has made it. The value of silk carpets woven to give back some of the work to be done with a real necessity. From here on the basis of handicrafts contribute to and to inform more people about it, this work has been done on silk carpet weaving.