Nur'u Osmaniye'de bulunan halı firmalarınca pazarlanan halılar üzerine bir araştırma
A Research about carpet firms who located and marketed their products at the Nuruosmaniye
- Tez No: 72837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
EK 6 ÖZET Nur'u Osmaniye Külliyesi ; İstanbul Kapalı Çarşısı'nın Nur ' u Osmaniye Kapısında yer alan ve Ocak 1749 - Aralık 1755 tarihleri arasında I. Mahmut tarafından inşaa ettirilen külliye konumu itibariyle ; avlusundan geçen yol ile Nur'u Osmaniye Caddesine bir geçit sağlamaktadır. Külliye büyük bir alan üzerinde cami, imaret, medrese, kütüphane, türbe, sebil ve çeşme gibi bölümlerden oluşmaktadır. 1970'li yıllarda Kapalı Çarşı içinde bulunan halı dükkanları işleticileri, mekanlarının darlığından, gelen turist gruplarına hizmet verememekten dolayı daha geniş mekanları bulunan Nur'u Osmaniye Caddesindeki dükkanlara taşınmışlardır. Cağaloğlundan ; Kapalı Çarşıya giriş bu caddeden sağlanmaktadır. Halıcıların buraya taşınmasından doğan Nur'u Osmaniye'deki pazar halı satışında önemli bir potansiyel oluşturmuştur. Pazarda tüm yöre halıları ve dünyadan halılar pazarlanmaktadır. Caddede 15 tane Şirket, 2 tane büyük işletme bazında Firma bulunmaktadır. Firmalardaki personel sayısı 300 kişi civarındadır, dükkanlarda personel sayısı ise 2-11 arasında değişmektedir. Araştırma 4 Dükkan ve 1 büyük İşletme asıl alınarak görüşme tekniği uygulanarak tamamlanmıştır. Halı pazarlayan tüm kuruluşların alıcı kesimini genelde yabancı turist grupları oluşturmaktadır. Bu ülkeler Almanya, Amerika, Fransa, İtalya ve Uzak Doğu ülkeleridir. Tercih ettikleri halılar ise Hereke, Milas, İpek Kayseri, Yağcıbedir, İpek Halı ve Çin Halılarıdır. Bu halılar aynı zamanda pazarda en çok satılan halılardır.Kuruluşların Seyahat Acentalarıyla anlaşmaları doğrultusunda mağazalara gelen turist gruplarına, pazarlanacak olan halılar bir şov ile tanıtılmaktadır. Pazarda her yöreden ve ülkeden Halı örnekleri satışa sunulmaktadır. Günümüzde dokunan Türk El Halıları kuruluşlarda yapılan şovlarda geleneksel Halı adı altında tanıtılarak satılmaktadır, yapılan bu şovlarda eksik bilgilerle tanıtılan halılar yabancı ülke insanlarının halı sanatımızın bundan ibaret olduğu izlenimini bırakmaktadır. Bu konuda kuruluşların daha bilimsel araştırmalardan yararlanmaları ve üniversitelerle işbirliği içinde olmaları ; Halı sanatımızın hem kültürel boyutunu hem de ekonomik boyutunun daha ciddi bir düzeyde olmasına olanak sağlayacaktır. Nur'u Osmaniye'deki pazarda ve ülke genelinde halılar kopyalanarak daha düşük fiyatlarla dünya piyasasına sunulmasıdır. 1996 yılının olumsuz yönde etkilemiş olan ve hâlâ etkilemekte devam eden bu duruma çözümlerin getirilmesi Türk El Halıcılığı açısından önemlidir. Halı pazarlayan ve üreten kesimlerin özel tasarımlara yönelmeleri ve bu konuda üniversitelerle ortak projeler üretmeleri, üniversitelerde yapılan tasarımların yaşama geçirilmesine sebep olacaktır.
Özet (Çeviri)
EK 7 ABSTRACT The complex of“Nur'u Osmaniye”has been established by Sultan l.Mahmut between the dates of January 1749 - December 1755 and situated next to the Istanbul's famous“Covered Bazaar”. Connection to main Street entrenched via passage way from it is garden. Main idea behind the complex was help the poor people and add something to the social life of the inhabitans. Complex has covered a large area and consist of Mosque, Public Library, Soup-Kitchen for the poor people, as well as public fountain and small variety shops. Early 70's when the tourism start booming, carpet shop owners become dissatisfied with their locations and physical limitation of their small shops at the Complex. Due the fact that mid 70's Carpet Shop owners relocated to Nur'u Osmaniye street and were able to serve in better surrounding and take advantage of bigger shops in the area. Nur'u Osmaniye street has advantage of the leading connection to the Covered Bazaar which always is the main attraction for the big tourist groups. Carpets were coming from all over the Turkey and from the world were displayed and marketed the Carpets shops of Nur'u Osmaniye Eventually Nur'u Osmaniye street and its carpet shops become world famous and hold the biggest share of the Turkish Carpet industry. There are about 15 family oriented and 2 large carpet companies currentl operating at the Nur'u osmaniye street. Throughout our research among the 4 small shops and 1 big company we find out that companies employ around 300 staff and small shops employ between 2 to 11 staff. Among to buyers big share taken by foreign customers.( Countries like U.S.A, Germany, France, Italy and some far east countries.) They do prefer carpets made in and come from Hereke, Milas, İpek Kayseri, Yağcıbedir regions of Turkey. Some prefer also silk carpets made in China. Carpets that mentioned are world famed and they are easily marketed products. Carpets are introduce to the customers who they come by organized tours and Travel Agencies. During the show all kind of carpets displayed and given some information regarding the carpet on the show. Unfortunately during those regular shows most information given by the sales person were misleading about traditional hand made Turkish Carpets and given the impression that our carpet industry somewhat not creative and rich about design.In our opinion such information should given by the experts most likely a group of people from the University background who they better research and knowledge about Turkish Carpets. If such organization well planned, definitely will increase the sales and better present the Turkish Carpet to the world. Other point worth to mention that we should prohibit the imitation of prominent carpets and marketing them below their value. Government and Universities should involve the process and with their support for new creations, designs and marketing techniques we belive our hand made carpet sector will be one of the leading division in our industry.