Erzurum ve çevresi günümüz dokumacılığı
Weaving at the present day in Erzurum and surrounding
- Tez No: 294735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Erzurum ve çevresinde günümüz dokumacılığını incelediğimiz bu tezde, Erzurum ve ilçelerinde sürdürülen dokumacılık faaliyetleri ele alınmıştır. Tespit edilen faaliyet mekânlarından çalışma imkânı bulabildiklerimizde üretim, hammadde ve iş gücü açısından değerlendirilmiş, günümüz koşullarında ortaya çıkan ürünlerin tespiti yapılmıştır.Erzurum ve ilçelerinde inceleme imkânı bulabildiğimiz dokuma atölyelerinde, ?Ehram?, ?Karnavas Bezi?, ?Halı?, ?Kilim? dokumalar üretilmektedir.Üretilen dokumalar, ayrı konu başlıkları altında incelenerek ortaya çıkan ürünler hakkında bilgi verilmiştir.Halı dokumalarda özellikle ?Hereke ? halılarının üretildiği kentte, yün ve ipek hereke türünde halılar dokunmaktadır. Atatürk Üniversitesi Halıcılık Eğitim Merkezi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Halıcılık Okulunda orijinal örneklerine sadık kalınarak yün hereke halılar üretilmektedir. Gelen talebe göre değişen üretimlerde aynı teknik ve kalitede özgün tasarımlar `da üretilmektedir. Aynı kurumlarda geçmişte kilim üretimleri de yapılmış ancak günümüzde bu ürünlerin üretimleri yapılmamaktadır.Hereke kalitesinde ipek halılar ve çeşitli kalitede yün halılar özel teşebbüslerce kurulan atölyelerde üretilmektedir.Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde ?Bardız Kilimleri? ve ?Kaba Halılar? üretilmekte, dokumalar genellikle öğrenciler tarafından üretilmektedir. Eğitimlerini pekiştiren öğrenciler aynı zamanda ekonomik olarak belli bir kazanç elde etmektedir.Erzurum kültürü ile özdeşleşen ?Ehram? dokumalar ve ?Karnavas Bezi? bezayağı türünde dokumalar olup, ehramda yün iplik, karnavas bezinde pamuk iplik kullanılmaktadır.Genel olarak dokumacılık faaliyetleri teknolojik imkânlardan yararlanılarak, geleneksel metotlarla, günümüzde de sürdürülmektedir. Bu faaliyetlerin gelecekte de sürdürülmesi için proje ve maddi desteğin sürekliliği gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis in which we examined The weaving at the present day in Erzurum and surrounding, weaving activities conducted in Erzurum and its towns were dealt with. In detected activity places where we were able to find the possibiliy of work, these places were assessed as regards production, raw materials and labor force, and the products coming into existence in our present day conditıons were detected.In weaving workplaces in which we can examine in Erzurum and its towns, `Ehram, Karnavas Cloth, Carpet and Rug textile products have been manufactured.Manufactured wovens were examined in seperate topics and, given knowledge about the products coming into existence .In carpet weaving, in the city where especially Hereke Carpets were manufactured, Hereke carpets such as woolen and silk have been woven. Woolen Hereke Carpets have been woven by sticking to their origins at Carpet Woven Centre of Atatürk University and school of Carpet Woven of Erzurum Metropolitan Munıcipality. In the productions varying with the demand, specified designs at the same techniques and quality have been produced. At the same organizations, the production of rug was made in the past, but it is not made now.Silk carpets in the quality of Hereke and woolen carpetts in various quality have been woven in the carpet workplaces established by private enterprises.Bardız Rugs and heavy carpets have been woven at Fine arts faculty of Atatürk University, and the wovens have generally been made by the students. The students enforcing their trainings have obtained economic revenues.Ehram wovens and Karnavas Cloth identified by Erzurum culture are in the type of Bezayağı, and woolen thread is used in Ehram, and cotton thread in Karnavas Cloth.In general, the activities of weaving have been carried on by taking advantage of technological possibilities and using traditional methods in our present day. In order for these activities to be carried out in future, Proje and financial support should be provided.