The İstanbul image in the novels of: A.S. Byatt, Vanessa Mcmahon, Roddy O'Connor, Michael Pearce and Jenny White
Yabancı yazarlar A.S. Byatt, Vanessa Mcmahon, Roddy O'Connor, Michael Peacre ve Jason White'ın romanlarında İstanbul imgesi
  1. Tez No: 274232
  2. Yazar: NAZİRE NİLDA BÖRÜ SEYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAĞMUR KÜÇÜKBEZİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez İstanbul sehrini bir ?imge? olarak yabancı yazarların gözüyle incelemeyiamaçlamıstır. Asırlar boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapan İstanbul birçok edebiesere konu olmus ve yazarlar için vazgeçilmez bir imge olmuştur. İstanbul sadece geçmistedeğil günümüzde de farklı edebi eserlerde değisik yönleriyle ele alınmıstır. Bu tezde İstanbulimgesini yabancı yazarların nasıl gördükleri incelenmiştir. İstanbul imgesi A.S.Byatt`in TheDjinn in Nightingale`s Eye, Jenny White`in The Sultan`s Seal, Michael Pearce`in A DeadMan in Istanbul Roddy O`Connor`in Istanbul Gathering ve Vanessa McMahon`in Bosphoruseserlerinde tespit edilmeye çalısılmıstır.Bu çalısmada beş yazarın kisisel özelliklerine de yer verilmistir, çünkü yazarlarhakkındaki bilgiler onların İstanbul'u algılayıs biçimlerinin anlasılmasına katkı sağlamıştır.Yazarların kullanmıs olduğu biçimlerden edebi terimler kısmında söz edilmistir.Ayrıca yazarların eserlerindeki yazım türleri ve kullandıkları tekniklerden örneklerverilmistir.Sonuç olarak yazarların İstanbul imgesine bakıs açıları, onu ele alıs biçimleri seçilenbes romanda incelenmiştir. İstanbul imgesinin mekân olarak seçildiği bu romanlardayazarların bu imgeyi özellikle doğu?batı, Müslüman-Hıristiyan, güzellikleri ve mitolojidekiyeriyle ne sekilde yansıttıkları ortaya konmustur. Yazarların İstanbul imgesine olumlu muyoksa olumsuz mu yaklastığı tezin diğer bir çıkarımı olmustur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Istanbul as an image through the eye of foreign authors. Istanbul which has been a host for different cultures for centuries is the source of various works and an indispensable image. Istanbul is approached in several works by its different aspects not only in the past but also today. In this work the depiction of the foreign authors is analyzed. The image of Istanbul is tried to determined in the works: The Djinn in Nightingale`s Eye by A.S.Byatt, The Sultan`s Seal by Jenny White, A Dead Man in Istanbul by Michael Pearce, Istanbul Gathering by Roddy O`Connor and Bosphorus by Vanessa McMahon.The traits of the writers take place in this thesis as this knowledge make use of the intelligibility of the comprehension of Istanbul through the eye of the authors.The literary genres used by the authors are mentioned in rhetorical devices. Besides types of narration in the works and the techniques they use are exemplified.In conclusion, the writers` point of views and their perspectives are studied in five novels. The inference is that; in the novels chosen Istanbul as an image is especially mirrored as the image of East-West, Muslim-Christian, beauty and the house for minorities by their authors. Whether they look through Istanbul image positive or negative is the other interference of this thesis.