Türkiye'deki Japon algısına bir kaynak olarak Cumhuriyet Dönemi Türk romanında Ertuğrul Firkateyni faciası
Japanese perception of Turkey as a resource of Ertugrul Frigate disaster in the Turkish novel at republic period
  1. Tez No: 332014
  2. Yazar: EMİNE SİCİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MERTHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Osmanlı Devleti ile Japonya arasındaki dostluk bağlarının oluşumunda Ertuğrul Firkateyni?nin payı oldukça büyüktür. Ancak Ertuğrul Firkateyni üstlendiği görev ile değil, daha çok uğradığı talihsiz kaza ile tarihe geçmiştir. Ertuğrul Firkateyni?nin Japonya?ya yaptığı resmi ziyaretten sonra vatana dönüş yolunda meydana gelen kaza sonucu yaklaşık 550 mürettebat hayatını kaybetmiştir. Bu üzücü olay edebiyatımızın hikâye, şiir, tiyatro gibi alanlarında farklı açılardan ele alınmıştır. Çalışmamızda, Cumhuriyet Dönemi Türk romanına Ertuğrul Firkateyni Faciası?nın yansıması ve bunun bir sonucu olarak Türk toplumunun belleğinde oluşan Japon imajı incelenmektedir.Çalışmamıza kaynaklık eden romanlara Ertuğrul Firkateyni Faciası olayı, çekirdek ve çerçeve vaka olmak üzere iki açıdan yansımıştır. İncelediğimiz romanlar içerisinde Ertuğrul Firkateyni Faciası olayı, dört romanda çekirdek vaka olarak ele alınmaktadır. Çalışmamızda Ertuğrul Firkateyni Faciası; Erdoğan Şimşek?in Gurbette Sevda Gözyaşları, Erdal Güven?in Hoşçakal Mayumi ve Yumi İstanbul?da Bir Geyşa ve son olarak da Yasemin Bülbül?ün Son Saltanat Ertuğrul adlı romanlarında çekirdek vaka olarak incelenmiştir. Bunların dışında Sunay Akın?ın Önce Kadınlar ve Çocuklar ve İskender Pala?nın da Aşkname adlı eserleri çerçeve vaka olarak irdelenmiştir. Çerçeve vaka olarak ele alınan her iki eserde geminin tek vakanüvisti ve şairi Ali Ruhi Bey karakteri üzerinden Ertuğrul Firkateyni olayı anlatıldığı görülmektedir.İncelediğimiz altı roman içerisinde yazarların, Ertuğrul Firkateyni Faciası olayını ortak bir bakış açısıyla irdeledikleri görülmekle birlikte küçük farklılıklarında olduğunu ve yazarların daha çok olayın trajik yönüyle ilgilendiklerini tespit ettik. Çalışmamızda ele aldığımız romanlar, Türk toplumunun belleğinde oluşan Japon imajını anlamamız hususunda büyük önem arz etmekle birlikte Ertuğrul Firkateyni olayının anlaşılmasında da yardımcı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The Ertugrul Frigate is the most important thing about the formation of friendship between the Ottoman Empire and Japan. However, The Ertugrul Frigate wasn?t remembered with the mission, it was only remembered with occured an unfortune accident . After the Ertugrul Frigate of an official visit to Japan, at about 550 crew members died as a result of an accident that occured on the way back. This sad story was discussed in the different aspects of literature such as poetry, theater, story etc. In our examine is analyzing of the Ertugrul Frigate event in Turkish novel at the Republic Period and as a result of this, how the Japanese image is formed at the memory of Turkish people. The tragic aspect of the event is more interested in novels which are studied by authors.Ertugrul Frigate Disaster is reflected in two aspects, including the core and frame case in our examine of novels. Ertugrul Frigate Disaster are considered as the core of the novel about four cases in our examined novels. In our study, Ertugrul Frigate Disaster; Erdoğan Şimşek?s Gurbette Sevda Gözyaşları, Erdal Güven?s Hoşçakal Mayumi and Yumi İstanbul?da Bir Geyşa, finally Yasemin Bülbül?s Son Saltanat Ertuğrul are examined as the core of the case. In addition, Sunay Akın?s Önce Kadınlar ve Çocuklar and İskender Pala?s Aşkname are examined in case of frame. Regarding to Ertugrul Frigate Disaster in two novels which are taken up as a case frame, Ali Ruhi, who was poet and historian, just described.In six novels which were examined by us, the authors had got both same opinion and opposite opinion about Ertugrul Frigate Disaster. Also we found that the authors interested in the direction of the tragic event. We think that in our novels arethe most important novel in the Japanese image which is formed in the memory of Turkish people and this novel can also help people to understand at the Ertugrul Frigate.