Mevlana'nın eserlerinde dostluk ve samimiyet değerlerinin işlenişi ve eğitimi açısından tahlili
Teaching friendship and fellowship values in Hz. Mawlana?s works and its analysis in terms of education
  1. Tez No: 274237
  2. Yazar: FATMA TUBA ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN OKUMUŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sosyal bir varlık olan insanın, hayatını tek başına sürdürmesi düşünülemez. İnsanın sağlıklı bir hayat sürdürmesi için, insanlarla bir arada ve etkileşim içinde olması gerekmektedir. İnsanın etkileşim içinde olduğu ve aileden sonra zaman zaman da aileden daha fazla etkilendiği çevrelerden biri de arkadaş çevresidir. Bu sebeple, seçilen arkadaşların ve dostların insanın hayatına büyük etkisi vardır. Bu etki arkadaş seçimlerine göre olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. İstenmeyen üzücü hadiseler yaşanmaması için arkadaş ve dost seçimlerinde oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.Arkadaş ve dost seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları, Hz. Mevlana eserlerinde çeşitli hikayelerle somut bir şekilde, sebep ve sonuçları ilişkisi içinde anlatmaktadır. Hz. Mevlana'ya göre dostluk dünya hayatı ile sınırlı kalmayacak ebediyete kadar sürecek uzun solukludur. Bu sebeple gerek arkadaş ve dost seçiminde ve gerekse bu ilişkilerin sürdürülmesinde olması gereken kurallar vardır.Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde değer olgusu, değerlerin sınıflandırılması, değerler ve eğitim konularından bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise Hz. Mevlana'nın eserlerinde dostluk samimiyet değerlerinin işlenişi ve kullanılan öğretim ilkelerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
It cannot be expected human who is a social being to maintain his/her life alone. To have a healthy life, human must be together with other people and involved in an interaction. One of the group in which human being is sometimes involved in an interaction more than others is the group of friends. Therefore, there is a great influence of friends and fellows selected in human life. This influence may cause positive or negative results according to the choice of friends. Choice of friends or fellows must highly be attended in order not to have any sad state of affairs.Points required to be attended in choice of friend or fellow are concretely explained within the cause and effect relation with various stories of Hz. Mawlana. According to Hz. Mawlana, friendship will not be limited to the world life and be long-termed that will continue forever. For this reason, there are some rules required to be observed either in the selection of friend and fellow or in the maintenance of relationships.Our study consists of two parts. The fact of value, classification of values, values and education topics are mentioned in the first part. And in the second part, teaching friendship and fellowship values in Hz. Mawlana?s works and teaching principles used are discussed.