Savaş ortamında suçların sosyal ve antropolojik açıdan incelenmesi
Analysis of crimes on the bases of social and anthropology at the war environment
  1. Tez No: 274249
  2. Yazar: VEYSEL KUNT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Savaş ortamının ortaya çıkardığı en önemli sonuçlardan bir tanesi de suçların nicelik ve niteliğinin değişikliğe uğramasıdır. Bu değişikliğe sebep sadece savaşın ortaya çıkardığı güvenlik zafiyeti ve diğer nedenlerden dolayı suç işleme temayülü değil ayrıca sınırların yeterince korunamaması ve açılması neticesinde komşu ülkelerden de bu ortama suçlu transferi veya diğer ülke suçlularının bu ülkeye kaçışı da etkili olmaktadır. Ancak bu suç artışındaki küçük bir nedendir. Çünkü beyaz yaka suçluları gibi bu şahısların sayıları çok yüksek değildir.Savaşın kendisi, suçu içerisinde barındırmaktadır. Savaşın özünde adam öldürmek, adam yaralamak, adam kaçırmak ve kundaklama yerine aynı görevi yapacak gelişmiş yakıcı ve yıkıcı silahlar vs. vardır. Savaş ortamı bu nedenle benzer amaçla aynı suçu işlemek için bir ortam sunmaktadır. Kin, nefret, acı, intikam gibi nedenler savaşın hem başlatanı hem de neticesi olmasından dolayı şiddetin tesiri ile suça yönelmek sadece küçük bir adımdan ibaret olmaktadır.Savaş ortamında sadece hislerle insanlar suç işlememektedirler. Savaşın meydana getirdiği yıkıcılık ve çevre felaketi gasp diye adlandırılan yağmacılığı da beraberinde getirmektedir. Bazen bir suç diğer suçu da tetiklemektedir. Gasp suçu işlenirken karşınızdakinin direnmesi ile öfkeye yenik düşerek adam öldürme suçunun ortaya çıkması gibi.
Özet (Çeviri)
One of the most important result of which comes from the war environment is changing of the feature and the quantity of crimes. The reason of changing is neither the security gaps nor desiring of committing crime, but insufficient security measures for borders. So it means free transferring of criminals from neighbor states. But this is just a small reason for increasing the crimes at war. Because the number of these criminals are not as many as the white collar criminals.The war contains crime in itself. The core of the war includes killing, aggravated assault, kidnapping, and arson or some weapons which causes the same or more damages etc. That the reason why the war environment provides similar reason for committing the same crime. The people need to have just one step to tend the crime by means of the grudge, angriness due to the fact that war is not only a starter but also the conclusion.People don?t commit a crime just because of their emotions. The environment disaster caused by the war brings the crime of robbery by itself. Sometimes a crime makes happen to another crime. You can kill someone while you defense yourself when you are on a crime of robbery.