Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde nikotin bağımlılığı ile akıllı telefon ve sosyal medya bağımlılığının değerlendirilmesi
Evaluation of nicotine addiction and smartphone andsocial media addiction in Aydın Adnan Menderes UniversityFaculty of Medicine students
  1. Tez No: 927106
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yaşadığımız çağın içinde oluşan gelişmelerin tahmin edilemeyecek düzeyde olması yadsınamaz bir gerçektir. İnsanoğlunun her alanda büyük ilerlemeler kaydetmesi sonucunda insan hayatında önemli değişimler olmaktadır. 21.yüzyıla damga vuran belki de en büyük teknolojik gelişme akıllı telefonlardır. İnsanların hayat kalitesini arttırdığı şüpheli olsa da, yaşam kolaylığı sağladığı, zaman kazandırdığı, enerji tasarrufu sağladığı ve sosyalleşmesine katkıda bulunduğu su götürmez bir gerçektir. İnsanların hem iş hayatlarında hem de sosyal hayatlarında bu teknolojik aletlere bu kadar yer vermesinin altında elbette saydığımız sebeplerden çok daha fazlası bulunmaktadır. Kontrol edilemez bir biçimde hayatımıza giren akıllı telefonların tahmin edileceği üzere de negatif yanları bulunmaktadır. Özellikle toplumun daha genç kesimine hitap eden akıllı telefonların bu gençlerin üzerinde toplum dinamiğini etkileyecek şekilde etkileri maalesef inkar edilemez. Hayatımıza giren akıllı telefonların her ne kadar kontrolü bizde gibi görünse de otokontrolünü sağlayamayan insanların bağımlılık derecesine kadar telefona düşkün olduğu söylenebilir. İşin tehlikeli tarafı ise kişilerin bağımlığı olduğunu bilmemesi ve daha da kötüsü bağımlı olduğunu kabullenmemesidir. İnsanların sosyal bir varlık olduğu, bu önermenin de akıllı telefon kullanım alanları ile beraber incelendiğinde sinsi bir biçimde hayatımıza giren sosyal medyanın ortaya çıkmaması mümkünatsızdır. Akıllı telefon kullanımının gün geçtikçe arttığı ve buna bağlı olarak insanların sosyal medya kullanma oranlarının arttığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Günümüz toplumunun özellikle yaşça küçüklerin zaman, mekan ve ekonomik şartların limitlerinin olmadan sosyalleşebilmesi, iletişim kurabilmesi ve dünyaya açılabilmesi önündeki engellerin bir çoğu aşılmıştır. Gittikçe artan sosyal medya kullanımı siber suçların da artmasına neden olmuştur. Sosyal medya üzerinden her gün binlerce kişi zorbalanarak özel hayatın gizliliği ihlali ile beraber çeşitli suçlar işlemektedir. Bunun gibi olumsuz durumların oluşmaması için sosyal medya kullanımının kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu önlemler almanın ilk basamağı da kişilerin sosyal medya bağımlılığını ortaya çıkararak durumun ciddiyetine göre pozisyon alınmalıdır. Akıllı telefon kullanımında olduğu gibi sosyal medya bağımlılığı da siber ortamda ciddi mağduriyetlere sebep olmaktadır. Öncelikle toplumumuzun geleceği olan gençlerimizin bu mağduriyetleri yaşamaması için bağımlılık düzeylerinin araştırılması ve bunların önlenmesi gerekmektedir. Zamanında gerekli önlemlerin alınmasının başında gelen bir bağımlılık da nikotin bağımlılığıdır. Kişilerin birbirlerinin üzerindeki etkileri inanılmaz derecededir. Günümüzde de gerek sosyal medya olsun gerek akıllı telefon kullanımı olsun gerekse de televizyon kullanımı insanların ekran süreleri üzerinde önemli rol oynarlar. Nikotin kullanımının son yıllarda bu kadar fazla olmasının bir sebebi de görünürlüğünün ve ulaşılabilirliğinin artmasıdır. Özellikle birbirini örnek alan gençlerin sosyal çevrelerine uyum sağlamak için bazı kötü alışkanlıklar edinebilir. Bunun başını da nikotin bağımlılığı çekmektedir. Üniversitede okuyan öğrencilerin aile ortamından uzaklaşarak arkadaş çevresi edinmeye başladığı bu yıllarda, gençlerin üzerinde çokça çevre baskısı hissedilmektedir. Arkadaş çevresi tarafından kabul görmek isteyen öğrenciler bazı kötü alışkanlıklara başlayabilmektedir. İş hayatına bir adım kala olan bu süreçte talebelerin bu kötü alışkanlıklarının tespit edilerek acilen müdahale edilmelidir. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki bağımlılık birden çok etmenin bir araya gelerek oluşturduğu bir tablodur. Bağımlılık sadece tek bir şeyde olmayacağı gibi birbirleri üzerinde de korele olacak şekilde senkronize ilerleyebilir. Bu çalışmamızın amacı üniversite öğrencileri üzerinde nikotin, akıllı telefon ve sosyal medya bağımlılıklarının ne derecede olduğunun tespitinin yapılması, kaçlık dilimdeki öğrencilerin bu bağımlılıkların farkında olduğunun saptanması ve bu bağımlılıklarının birbirlerini tetikleyip tetiklemediğinin analizinin yapılmasıdır. Bu çalışmada ayrıca kişilerinin yaşlarının, eğitim sürelerinin, aile yapısının bu bağımlılıklara olan etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmamızda metot olarak çalışmaya dahil olmayı kabul eden kişilere veri toplama aracı olarak sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı 38 soruluk tanımlayıcı özellikler anket formu, 6 soruluk“Nikotin Bağımlılık Ölçeği”, 10 soruluk“Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği”ve 6 soruluk“Bergen Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that the developments in the age we live in are unpredictable. As a result of human beings making great progress in every field, there are significant changes in human life. Perhaps the biggest technological development that left its mark on the 21st century is smartphones. Although it is doubtful that it improves people's quality of life, it is an undediable fact that it provides easy of life, saves time, saves energy and contributes to socialization. Of course there are many reasons why people use these technological devices in both their business and socia lives. Smartphones, which have entered our lives in an uncontrollable way, have negative aspects, as can be expected. Unfortunately, it cannot be denied that smartphones, which appeal especially to the younger segment of the society, have an impact on these young people in a way that effects the social dynamics. Although it seems like we have control over the smartphones that have entered our lives, it can be said that people who cannot maintain self-control are addicted to their phones to the point of addiction. The dangerous part is that people do not know that they are addicted and, even worse, they do not accept that they are addicted. Peple are social beings and when this proposition is examined together with the usage areas of smartphones, it is impossible not to reveal the social media that has insidiously entered our lives. It has been shown in studies that the use of smartphones is increasing day by day and accordingly the rate of people using social media is increasing. Many of the obstacles that prevent today's society, especially the younger ones, from being able to socialize, communicate and open up to the world without the limits of time, space and economic conditions have been over come. Increasing use of social media has also led to an increase in cyber crimes. Every day, thousands of people are bullied on social media and commit various crimes including violation of privacy. To prevent negative situations like this from occurring, social media use needs to be controlled. The first step is taking these precautions is to reveal people's social media addiction and take a position according to the seriousness of the situation. As with smartphones use, social media addiction also causes serious grievances in the cyber enviroment. First of all, addiction levels need to be investigated ande prevented so that our young people, who are the future of our society, do not experience these grievances. Nicotine addiction is another addiction that requires taking the necessary precautions in time. The influence people have on each other is incredible. Nowadays both social media, smarthphone use and television use play an important role in people's screen time. One of the reasons why nicotine use has increased so much in recent years is that its visibility and accessibility increased. Especially young people who take each other as an example may acquire some bad habits in order to adapt to their social environment. Nicotine addiction is the main cause of this. In this years when students studying at the universtiy begin to move away from their family environment and make friends, a lot of environmental pressure is felt on young people. Students who want to be accepted by their çircle of friends may start some bad habits. In this process, which is one step before business life, this bad habits of students should be identified and intervened urgently. It should never be forgotten that addiction is a situation created by the combination of multiple factors. Addiction does not only occur is one thing, but can also progress synchronously and in parallel with each other. The aim of our study is to determine the degree of nicotine, smartphone and social media addictions among university students, to determine how many students are aware of these addictions, and to analyze whether these addictions trigger each other. This study also investigates the effects of people's age, education period, and family structure on these addictions. In our research, as a data collection tool, a 38 questions, descriptive characteristics survey form, in which sociodemographic characteristics are questioned, is used for those who agree to participate in the study,“Nicotine Addiction Scale”with 6 questions,“Smartphone Addiction Scale”with 10 questions and“Bergen Social Media Addiction Scale”with 6 questions.