Bolu'da asayiş (1912-1918)
Public order in Bolu (1912-1918)
  1. Tez No: 588680
  2. Yazar: KARTAL KAĞAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DÜZCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Devlet düzeninin hasar gördüğü ve çözülmenin had safhaya ulaştığı XX. yüzyıl başlarında Osmanlı toprakları pek çok savaşa sahne olmuştur. Balkan Savaşları'nın patlak vermesiyle Anadolu'dan orduya asker çağrılmaya başlanmıştır. Yaşanan seferberlik hareketiyle kırsal ve kentsel nüfustaki düşüş, üretim ve ekonomiye de yansımış, ticari faaliyetleri darboğaza sokmuştur. Ekonomik sıkıntıların baş göstermesi güvenlik problemlerini de beraberinde getirmiş, açlık ve sefalet, insanları suça teşvik etmiştir. Tüm bu etkenler asayiş ortamının bozulmasında önemli birer aktör olmuş ve bu da çözüm arayışlarını beraberinde getirmiştir. Osmanlı Devleti, temel vazifelerinden birisi olan can ve mal güvenliği sağlama hususunda yetersiz kalmıştır. Alınan güvenlik önlemleri ve yönetim kadrosunda yapılan değişiklikler sonuç vermemiş, buhran döneminde, çalışmanın kapsamını da oluşturan ve etnik ayrım gözetmeksizin işlenen gasp, darp, cinayet, firar gibi çok çeşitli suçlarda artış yaşanmıştır. Otorite boşluğundan ötürü meydana gelen suçların sosyal hayattaki yansımaları ve aralarındaki sebep sonuç ilişkisinin açıklanmasının, amacını oluşturduğu çalışmada Bolu Sancağı nezdinde Osmanlı tarihinin ufak bir kesiti incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The state order was damaged and dissolution reached the extreme stage at the beginning of the XX. Century and it caused many wars on Ottoman territories. With the outbreak of the Balkan wars, troops began to be taken from Anatolia to the army. Mobilization orders, due to war, caused decline in the rural and urban population was also reflected in production and economy, and put commercial activities into an economic distress. Appearing of economic problems brought security problems, hunger, and poverty encouraged people to commit crimes. The state has failed to provide life and property safety, which is one of its main duties. The security measures that had taken and the changes made to the managerial staff did not yield any results. During the depression period, which is also composed the extent of the study; there was an increase in various crimes such as seizure, rape, murder, and jailbreak, which is without ethnic discrimination. This study aims to explain the reflections of the crimes that occur due to the authority gap in social life and the cause and effect relationship between them and examines small section of Ottoman history in the Bolu Sandjak.