Düşünce dünyası itibariyle Ziya Nur Aksun
As the world of Ziya Nur Aksun
- Tez No: 274276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Gazetecilik, Biography, Journalism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
1930 yılının 29 Mayıs gecesinde Konya'da doğan Ziya Nur Aksun; tarihçi, hukukçu, matbaacı, yayıncı, sohbet ve düşünce adamı kimliğini bir arada taşımaktadır. Düşünce dünyası itibariyle Türk kültür ve medeniyet dünyasını farklı bir bakış açısıyla değerlendiren ve araştıran Aksun, Türkiye'nin öz aydınlar kuşağının temsilcileri arasında yer almaktadır.Batılı yazarların, ?Türk Tarihi?nin gerçekleri yansıtmadığını, taraflı tutumlar sonucunda ortaya çıkan karalamaların tutarsız bir şekilde anlatıldığını çocukluk yıllarından itibaren fark eden Aksun, ?Bu büyük devletin sonu böyle olmamalıydı? düşüncesiyle başlayan ve bir ömür süren araştırmaları neticesinde, ?Osmanlı Tarihi? adlı eserini kaleme alır. ?Osmanlı Medeniyeti, Devleti ve Milleti? üzerine yazdığı kitaplarında yapmış olduğu tarihi olayların; tahlilleri, tenkitleri, değerlendirmeleri ve düşünceleri, günümüz Türk gençlerine yol gösterici nitelikte bilgiler içermektedir.Eserlerini akıcı bir üslup ile kaleme alan Aksun, ?Dündar Taşer'in Büyük Türkiye'si? adlı kitabında Türkiye'nin meselelerini üçüncü şahıs ağzı ile anlatacak ve bu şekilde Türk gençlerine geleceklerinin hedeflerini çizecek kadar kıvrak zekâya sahip bir entelektüeldir.Geçirmiş olduğu beyin kanaması (1976) ve sonrasında gelen felç ile konuşma melekesini kaybeden, bu yüzden Marmara Kıraathanesi'ndeki, tarihi konuları içeren sohbetlerle başlayan ekolünü devam ettiremeyen Ziya Nur Aksun, Osmanlı Medeniyeti'ne ait görüş ve düşüncelerini, o dönemin tarihi mekanlarını resmederek sürdürmekte ve bugünlere yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ziya Nur Aksun, born in a night 29th of May, 1930, carries all identities of a historian, lawyer, pressman, publisher, man of talks and opinions. Aksun, who evaluates and researches the Turkish culture and civilization thought world from a different perspective, is among the representatives of the core intellectuals generation.He has been aware of the fact that ?Turkish History? authours of western culture have a biased view and distorted the truth about true events of the past and thus he started his life-long researches, and produced his work ?the Ottoman History?, wich started with the thought of ?the end of an empire shouldn?t be like this?. His analysis, criticisms, evaluations and views on the historical events about his works on ?Ottoman civilization, government and people? has enlightening information for thee contemporary youth.Intellectual Aksun, who has preferred a fluent tellinf style, choose to write his book ?Dündar Taşer?in Büyük Türkiye?si- Great Turkiye of Dündar Taşer? in the third singular person and thus displayed his smartness in defining future goals for the Turkish Youth. After the cerebral hemorrhage (in 1976) and the following stroke, he lost his ability to speak and thus Ziya Nur Aksun couldn?t cuntinue his talks on historical events in Marmara Cafe and now reflects his views and thoughts on the Ottoman civilization in form of paintings.