Börükçü Nekropol alanında bulunan ithal malzemeler ve deniz ticareti ile ilişkisi
Imported metarials found in Börükçü Necropol area and their relotion whit sea commarce
  1. Tez No: 274277
  2. Yazar: ABDULAZİZ DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Muğla ili Yatağan ilçesine bağlı Yeşilbağcılar Kasabası'nda bulunan ve kömür havzası içerisinde yer alan alanda, Stratonikeia ve Lagina arasında kalan mevkide kutsal yolun doğusuna ve batısına yayılmış önemli bir nekropol alanı bulunmuştur. Bölge mahalli semt adlarına göre Börükçü Mevkii olarak adlandırılmaktadır. 2006 yılında yapılan kazı çalışmalarında bulunan yazıtlarda ise Stratonikeia antik kentinin üç kobesinden biri olan Koliorga olduğu saptanmıştır. Prof. Dr. Ahmet A. Tırpan başkanlığında Lagina Kazı Ekibine buradaki eserlerin kurtarılması görevi verilmiş ve kazılar 2003 yılından itibaren yıl boyu sürdürülmeye başlanmıştır.Yapılan çalışmalar da ilk önce Karia Bölgesinin antik yazar ışığında sınırları saptanmıştır. Börükçü Mevkii'nde açılan mezarlar ve çevrede yapılan yüzey araştırmaları, burada yeni bir yerleşimin var olduğunu göstermiştir. Börükçü Nekropolü'nde, 2003-2007 yılları arasında yapılan kurtarma kazılarında ithal olduğu saptanan 32 adet eser bulunmuştur.Bulunan bu eserlerin 30 âdeti Atina kökenli olup, 2 adeti ise Mısır kökenli olduğu saptanmıştır. Katalog çalışmaları tamamlanan eserler tarihlendirilmiş ve klasik dönem malzemeleri olduğu saptanmıştır.Börükçü nekropol alanında bulunan malzemelerin buraya hangi ticari rotalar, dönemsel olarak kullanılmış olan ticari gemiler ve hangi limanlar vasıtasıyla gelebilmiş olacağı üzerinde durulmuştur. Stratonikeia'nın bir kobesi olan Börükçü Mevkii'nin deniz ticareti ile olan ilişkisi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the area which is in coal field and Yeşilbağcılar town from Yatağan of Muğla, in the location between Stratonikeia and Lagina, spreading to the east and the west of the way, there has been found an important necropolis area. Area has been called as Börükçü Location according the to the local area names. At inscriptions found by the exvacation works done in 2006, it has been determined that was Koliorga one of the three kobes of Stratonikeia antique city. Under the presidency of Prof. Dr. Ahmet A. Tırpan, the mission of saving the monuments here has been given to Lagina Excavation Team and the exvacations have been begun to prolong as parennial from 2003.With conducted works, firs of all, the boards of Karia Area has been determined in consideration of antique author. The graves digged at Börükçü Location and the surface explorations showed that there is a new settlement in the area. In Börükçü Necropolis, there has been found 32 units of monuments determined that they were imported at recovery exvacations conducted between 2003 ? 2007.It has been determined that 30 units of the monuments were origin of Atina and 2 units were origin of Egypt. The monuments whose catalog works has been completed are dated and it is determined that they were the monuments of classical period.It has been emphasized on the subject that the monuments from Börükçü Necropolis Area may arrived here by which commercial routes, merchant ships and ports. It has been tried to discover the relation of Börükçü Location which is one of the kobes of Stratonikeia, with maritime trade.