Türk sinemasında dindar insan tipolojisi
The typology of devout person in Turkish cinema
- Tez No: 274280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKERİM BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Religion, Psychology, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma Türk Sinemasında sıkça yer verilen tiplemelerden biri olan dindar insan tipinin oluşumunu ve Türk Sinemasının 1960 ile 2010 yılları arasını kapsayan dönemde söz konusu tipin uğradığı değişim ve dönüşümü ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.Araştırma, giriş kısmı hariç iki bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde, temel kavramlar üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Türk Sineması tarihi ve Türk Sinemasında etkili olan akımlar ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Türk Sinemasının 1960 ile 2010 yılları arasındaki dönemini kapsayan örneklerden konuya uygun olarak seçilen yirmi beş filmin çözümlemesi yapılarak bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This resarch is intended to put forward the aim of formation of devout person who is frequently featured ın Turkısh cınema and the exchange and conversion of that devout person during the time of Turkısh cinema from the year of 1960 to 2010The resarch is constituted of two chapters except for entrance chapter.The basic concepts are discussed ın the entrance chapter.The history of Turkısh cinema and the effective trends in Turkısh cinema are discussed in the first chapter. In the second chapter some findings are introduced about twentyfive films choosed which are suitable with the examples of Turkısh cinema include the years from 1960 to 2010