Türk sinemasında toplumsal mesajlar ekseninde din algısı
Perception of religion in the axis of social messages in Turkish cinema
- Tez No: 737789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu araştırma Türk sinemasında yer alan filmlerdeki gündelik yaşam düzeyinde dinî yaşantının görünürlüğünü ve dinî prensiplere riayet düzeyini incelemektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ve toplumbilimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2000 yılından sonra gösterime giren farklı türlerde ve yüksek izlenme oranına sahip 20 film oluşturmaktadır. Kitlesel etki seviyesi göz önünde bulundurularak ve normalleştirilmiş yaşam biçimlerini aktarması bağlamında en fazla izlenen filmler tercih edilmiştir. Araştırmanın sonucunda filmlerde dinin, dinî emirlerin ve dinî yaşantının genellikle dikkate alınmadığı, gündelik pratiklerin seküler ilgilerle düzenlendiği, dindar karakterlerin çoğunlukla mizah malzemesi olarak kullanıldığı ve pasif gösterildiği, dinîn genel prensipleri ve ahlaki ilkeleri ile örtüşen mesajlar içeren filmler bulunmakla birlikte bu mesajların dinî referansla ve dinsel bağlamlarla ele alınmadığı bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the visibility of religious life at the level of everyday life in films in Turkish cinema and the level of compliance with religious principles. Qualitative research method and sociological analysis technique were used in the research. The sample of the research consists of 20 films of different genres and with a high viewing rate that were released after 2000. Considering the level of mass influence and in the context of transferring normalized lifestyles, the most watched films were preferred. As a result of the research, in the movies, religion, religious orders and religious life of the often ignored, laid out with attention to everyday practices of the secular, mostly of a religious character and used as a material of humor passive shown, the general principles of religion and moral principles that align with messages that contain movies, although there are references to the religious and religious context of these messages dealt with is not the findings were reached.