Sinema ve din: Türk sineması örneği
Cinema and religion: the sample of the Turkish cinema
- Tez No: 208621
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sahne ve Görüntü Sanatları, Religion, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türk sinemasında din ögesinin nasıl kullanıldıgı ve dindar kitlenin, süreç içinde sinema algısında meydana gelen degisimleri ortaya koymaya çalıstıgımız bu çalısmada, ulastıgımız bulguları, özet olarak su sekilde ifade etmek mümkündür: Türk sinemasında din ögesi, dönem dönem çesitli nitelikte ve yogunlukta kullanılmıstır. Cumhuriyetin ilk yıllarında sinemamızda etkili olan Tiyatrocular Dönemi'nde, eski sosyal ve siyasal düzeni temsil eden diger olgularla beraber kullanılan ve genellikle olumsuz olarak ele alınan din ögesi, Hazretli Filmler Akımı'nda, daha çok ticari amaçlarla olmak üzere, beyaz perdenin en fazla itibar ettigi unsur haline gelmistir. Daha sonra ortaya çıkan Milli Sinema Akımı ise, din ögesini, dini-politik-ideolojik bir baglamda ele almıs ve dindar çevreden önemli bir seyirci destegi almıstır. Günümüzde ise din olgusu, farklı kesimlerden gelen yönetmenlerin, eski dönemlerde görülen ticari ve teblig amaçlı kullanımların ötesinde, sanatsal yaklasımlarla ele aldıkları bir olgu haline gelmis, sıklıkla ve bazı eski dönemlere nazaran daha olumlu olarak kullanılır olmustur. Dindar kitle, ilk dönemlerde günah olabilecegi nedeniyle sinemaya mesafeli durmus, sonra ise sinemaya ilgisi artmıs ve tepkilerini genel olarak sinema sanatına degil, bazı film veya bazı sahnelere yöneltmistir. Hazretli Filmlerle sinemaya daha fazla yaklasan ama bu filmlerin, dini anlayıs ve uygulamaları yansıtmaktaki yetersizlikleri nedeniyle tam olarak tatmin olmayan dindar seyirci, sinemaya girisinde dini duyarlılıklar olan Milli Sinema Akımı'na dahil yönetmenlerin filmleriyle, sinemayı daha fazla içsellestirmistir. Bugün ise farklı kesim ve anlayıslara mensup yönetmenlerin din ile ilgili filmleri, dindar kesim tarafından ilgiyle takip edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to delineate how the religion element has been used in the Turkish Cinema and how the perception of religious masses pertaining to cinema changed during the course. Findings can be summarized as follows; from period to period religion element has been used in various features and intensity. During the early years of the Republic which was under the effect of the Period of Theater Actors, it has been used in the negative sense like the other themes that symbolized the previous social and political order. But with the Trend of Hagiographic Movies, because of commercial concerns religion has become the most applied element. Later with the emergence of the National Cinema Period (Milli Sinema Akımı), it has been dealt in a religious-political and ideological context. Nowadays, contrary to previous commercial and missionary-oriented concerns, religion has become an element which was applied with artistic approaches by different directors of various backgrounds. Although the religious masses put a distance to the cinema viewing it as a sin, later showed an increased interest in cinema as an art, and directed their criticisms toward some specific movies and scenes. The religious cinemagoers who were attracted to the cinema with the emergence of Hagiographic Movies were nevertheless not totally satisfied because of their inadequacies in reflecting religious understanding and practices. They internalized the cinema much more with the movies of the directors from the Trend of National Cinema who involved in the sector because of their religious sensitivities. Today movies addressing religion by directors of different backgrounds and understandings have been followed with interest by religious masses.