Havayolu kazalarından doğan kanunlar ihtilafı
Conflict of laws resulting from airway accidents
  1. Tez No: 274283
  2. Yazar: NURİ CAN FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DARDAĞAN KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kazalar, Sivil Havacılık, Law, Accidents, Civil Aviation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmamızın temelini, her geçen gün daha da önem kazanan havayolu taşımacılığı alanında meydana gelen kazalar sebebiyle ortaya çıkan kanunlar ihtilafı oluşturmaktadır.Çalışmamız, iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, havayolu kazaları sebebiyle meydana gelen uluslararası sivil hava taşıyıcısının sorumluluğunu doğuran olay, ortaya çıkan sorumluluk çeşitleri ve şartları; uluslararası sözleşmeler, farklı mahkeme kararları ve doktrindeki görüşler itibariyle ele alınmıştır.Çalışmamızın ikinci ve son bölümünde ise, uluslararası havayolu taşıyıcısının haksız fiil sorumluluğuna uygulanacak hukukun tespiti metotları, konuya ilişkin uluslararası sözleşmeler, Türk hukuku ve mukayeseli hukuk bakımından önemi haiz olduğu ölçüde ABD hukuku açısından ele alınmıştır. Buna ek olarak, uluslararası hava taşıyıcısının akdi sorumluluğuna ve dava sebeplerinin yarışması halinde uygulanacak hukukun belirlenmesi konularına da aynı bölümde kısaca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The conflict of law resulting from the accidents occurring in the airway transportation area, which gains more importance day by day, provides the basis for our study.Our study is constituted from two main parts. The case which creates the responsibility of the international civil air transporters regarding the airway accidents that occur has been discussed together with the types and conditions of responsibilities that emerge, international conventions, different court decisions and the opinions of in the doctrine in the first chapter.In the second and last chapter of our study, methods for determining the law to be applied to wrongful acts of the international air transporters, international conventions regarding the issue, relevant Turkish law and also USA laws as much as it has importance in terms of comparative law. In addition to that, contractual responsibility of the international air transporters and determining the law to be applied in the cases when there are competing grounds of action has been shortly mentioned in the same chapter.