Türkiye'nin enerji kaynakları ve alternatif bir kaynak olarak rüzgâr ve güneş enerjisinin değerlendirilmesi
The sources of energy in turkey and the evaluation of wind and solar energy as an alternative way
- Tez No: 274284
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYA MIZIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kentleşmenin ve nüfusun her geçen gün arttığı dünyamızda, bu artışa paralel olarak ihtiyaçların artmasının yanı sıra, tüketim alışkanlığı da çeşitlenmektedir. Çeşitlenen bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla sanayi alanında da hızlı bir gelişim yaşanmaktadır.Sanayileşmenin hızlı gelişiminin yanı sıra teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin üretim alanına uygulanması sonucunda çok yüksek seviyede üretim kapasitesine sahip makineler ortaya çıkmıştır. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla büyük çapta üretim yapan bu makinelerin kullanımıyla birlikte her geçen gün enerjiye duyulan ihtiyaç artmaktadır. İhtiyaç duyulan enerjinin önemli bir kısmı fosil yakıt olarak tanımlanan kömür, petrol, doğal gaz vb. kaynaklardan sağlamaktadır.Bu çalışmada; Türkiye'nin sahip olduğu enerji kaynakları ayrı ayrı incelenerek, mevcut durum ve sahip olunan potansiyeli daha verimli olarak kullanabilme imkânları araştırılmıştır. Ayrıca enerji sorununun çözümüne ilişkin bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As the world population continues to grow and quickly becomes urbanized, the needs parallel to this growth and the habit of consumption also differentiation in variety. In order to meet the significant changes in the consumption habits in the course of time, a fast industrial development is realized in the field of industry.In addition to the boom of the industry, technology has maintained a robust growth momentum, so high capacity machines are producted.The usage of these machines raised the demand of energy.Most of the energy needed is supplied by the sources called fossil fuel, such as coal, petrol,solar, wind and natural gas etc.In this study, Turkey?s existing condition and more effective use its potential energy resources have been investigated. And some proposals are presented in order to solve Turkey?s energy problem.