Dinler tarihi açısından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Marunîler
Maronites of Turkish Republic of Northern Cyprus from the vievpoint of history of religions
- Tez No: 274287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ATASAĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Marunîler Kıbrıs'ta VII. Yüzyıldan beri varlıklarını sürdürmektedirler. Marunîlerin dinî inanışları, hiyerarşik yapıları, tarihçeleri, bugünkü durumları ve Roma ile ilişkileri bu tez ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dinler Tarihi açısından Marunîler Doğu kiliseleri içinde yer almasına rağmen Roma ile bağını koparmaması ve Katolik kilisesine bağlılığını ifade etmesi sebebiyle önemlidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprakları içerisinde mevcut dört köyleri bulunan Marunîler varlıklarını devam ettirebilmek adına bu köylerine geri dönme çabası içerisindedirler.Tezin çalışma alanı Dinler Tarihi olmasına rağmen tezde Marunîlerin bugünkü durumları, siyasi girişimleri, Güney Rum Kesimindeki faaliyetleri, sosyal ve siyasi aktiviteleri, nüfusları ve asimilasyon karşısında göstermiş oldukları dirence konunun daha iyi anlaşılması açısından yer verilmiştir. Bugünlerde siyasi açıdan sıcak günler geçiren Kıbrıs'ta Marunîler Rum ve Türk yönetimleri arasında sıkışıp kalmaktan ve çözümsüzlükten bıkmış görünmektedirler. Dolayısıyla Kıbrıs'ta olası bir çözüme katkı sağlayacaklarını da dile getirmektedirler.
Özet (Çeviri)
Existence of Maronites on Cyprus continues since the 7th century AD. In this study, after giving a brief review on modern and recent history of the Maronite community, we intend to research into their religious beliefs and hierarchical structures. Although The Maronite Church is considered between Old Oriental Churches, the fact of its continual commitment to the Vatican is very important for the scholars of history of religions. To secure their existence in the Turkish Republic of Northern Cyprus today, Maronites have been heading back to their four villages on the northern side of the island.In order to be understood better, today?s condition (situation) of the Maronites, their activities in South Greek Cypriot, their social and political enterprise, population and their resistance against assimilation have been mentioned in the essay in spite of the fact that its field is the history of religion. Nowadays, while Cyprus is in a tense situation, Marunites seem to weary there because of the deadlock and stuck between Greek and Turkish governances. Therefore, they express that they can contribute to a potential solution in Cyprus.