Kur'an'da münafıklarla ilgili temsil ve teşbihler
The representatives and similitude about the factious people in Qur?an
  1. Tez No: 274288
  2. Yazar: FERHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamız Kur'ân'ı Kerim'de münafıklarla ilgili teşbih ve temsiller konusunu ele almaktadır. Münafıklar Kur'ân'da da belirtildiği gibi iki yüzlü kişiler olup, dıştan Müslüman, içten kafir olan kişilerdir. Kur'an'da, özellikle de medeni sûrelerde münafıkların bahsi çokça geçmektedir. İslam toplumunun içinden çıkan bu gruba ait bir çok özellikten bahsetmek mümkündür. Yalancılık, ahde vefasızlık, emanete ihanet, aldatma, iki yüzlülük, Müslümanlar arasında fitne ve fesat çıkarmak önemli özelliklerindendir. Çalışmamızda, nifak ve münafık kavramları, münafıklığın ortaya çıkışı, münafıkların psikolojik, sosyal ve inançla ilgili özelliklerine temas ettikten sonra asıl konumuz olan, Kur'ân'da münafıklarla ilgili teşbih ve temsiller konusunu işledik. Kur'ân, Münafıkların hallerini kendine has edebi üslubu ile teşbih ve temsillerle bize anlatmaktadır.Teşbih ve temsiller, meselelerin zihinde iyice yer etmesi için Kur'ân'ı Kerîm'de çokça başvurulan bir metottur. Yüzlerce teşbih ve temsilin olduğunu söyleyebiliriz. Münafıklarla ilgili temsil ve teşbihlerin çok çarpıcı, yer yer dehşet ve ürperti hali oluşturduğuna şahit olmaktayız. Çalışmamızın ana konusunu teşkil eden münafıklarla ilgili teşbih ve temsillerin geçtiği ayetler, münafıkların, psikolojisini, onların ruh hallerini en etkili şekilde anlatan, bu konuda bizi bilgilendiren ayetlerdir. Münafıklardan genel olarak bahseden ayetler ve onlarla ilgili temsil ve teşbihler bize münafık profili hakkında bilgi vermektedir..
Özet (Çeviri)
Our study considers `The representations and Similitude about the Factious in the Qur?an? subject. The factious people are hypocrite, they seem Muslim from outside but they are faithless inside as it is mentioned in the Qur?an. In Qur?an, it is so much mentioned at the surahs especially that were come in Medina. It is possible to mention about so many features belong to this group that is located in Islam society. Their most typical feature is lying, misappropriating, deceiving, not keeping their promises, breach of trust and causing intriguer among the Muslim. In our study, we evaluated faction and factious terms, arising of factiousness, psychological, social and belief features of factious people and then we emphasized our main subject, `The representations and Similitude about the Factious in the Qur?an? . The Qur?an tells us the situation of factious by its special literature wording, representations and stimulates.The representations and Similitude method is very often applied way in the Holy Qur?an to place the points in the memory. We can say that there are hundreds of representations and similitude in the Qur?an. We see that the representations and similitude about the factious are very attractive, sometimes horrible and causes chilling case. The verses which includes representations and similitude about the factious ? that is main theme of our study - mention psychology, spiritual cases of factious people in the most effective way. The verses that generally mention about the factious and representations and similitude about them provide detailed information us about the profile of factious people.