1878-1960 yılları arasında Kıbrıs'ta ilköğretim (İngiliz idaresi dönemi)
Primary education in Cyprus (English administration period) between 1878-1960
  1. Tez No: 62647
  2. Yazar: HALİT TİMUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu araştırmada İngiliz İdaresi Döneminde İlköğretim konusu ele alınmıştır. Konu,“İngiliz İdaresi Dönemi Öncesi Kıbrıs'ta İlköğretim,”“İngiliz İdaresi Döneminde Kıbrıs'ta İlköğretim,”“İngiliz İdaresi Döneminde İlköğretime Öğretmen Yetiştirme”ve“Ada'daki Türk Toplumunun Eğitim İle İlgili Faaliyetleri”başlıkları altında incelenmiştir. Buna göre; Kıbrıs Adası 1571 yılında Osmanlı Devleti'nin idaresi altına girmiş ve bu tarihten sonra da Ada'ya temeli din esasına dayanan Osmanlı Eğitim Sistemi yerleşmiştir. Zaman içerisinde Ada'da Türk çocuklarının istifade edebilecekleri“Sıbyan Okulları”kurulmuştur. 1878 yılında Kıbrıs Adası bir savunma anlaşması çerçevesinde İngiltere'ye devredilmiştir. İngilizler Ada idaresini kontrolleri altına aldıktan sonra Türk eğitim sistemini kendi düşünce ve idealleri doğrultusunda değiştirme yoluna gitmiştir. Özellikle 1931 Rum İsyanı sonrasında isyanla hiç bir ilişkisi olmayan Türkler' in özgürlükleri kısıtlanmış, tüm idari yetkileri ellerinden alınmıştır. 1931 İsyanı sonrası dönem Türk eğitimi açısından bir yıkım dönemi olarak tarihe geçmiştir. İngilizler bu dönemde Türk ilkokullarına Türkiye'den kitap getirilmesini yasaklamış, Türk ilkokullarında Kitabsız tedris uygulamasını başlatarak, Türk çocuklarını cahil bırakmaya, Türklük bilincinden, Türk dili ve kültüründen uzaklaştırmaya yönelik çalışmalar içerisine girmiştir. İngiliz'ler Türk ilkokullarında Türk Tarihinin okutulmasını, Türklük ile ilgili şiirlerin söylenmesini, İstiklal Marşının okutulmasını, Türk bayrağının, Atatürk resminin asılmasını, Türk milliyetçiliği ile ilgili konuşmalar yapılmasını yasaklamışlardır.İngiliz'lerin bu yasakçı zihniyeti başta öğretmenler olmak üzere Türk Toplumunun yıllarca vermiş olduğu mücadele sonucu ortadan kaldırılmış ve Türk eğitiminde 1959 yılına kadar yaşanmış olan bu mağduriyet aynı yılda eğitimin tüm işlevleriyle Türk Toplumuna devredilmesi ile sona ermiştir. Türk toplumunun İngiliz İdaresi Döneminde vermiş olduğu mücadele bugün varolan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 'nin varolabilmesindeki en büyük etkenlerden biridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the subject of primary Education in English Administration period is studied. This subject is classified in to three different titles as“Primary Education in Cyprus before English Administration period”,“Primary Education in Cyprus during English Administration period”,“Teacher training for Primary Education İn English Administration period”and“The Education Activities of the Turkish Society in Cyprus.”According to this: The Ottoman State captured Cyprus in 1571 and after then the Ottoman Education System based on Religion was adapted in the island. In time,“Infant Schools”were employed for the utilisation of the Turkish children İn the Island. Cyprus was handled to England in 1 878 within the frame work of a defence agreement. After the »English held the control of the island completely. They changed the Turkish Education System following their own Notions and ideals. Especially in 1931 after the Greek revolt, the Turks having no relation with the incident were limited in the liberty and all their administrative authorities were annulled. The po st revolt peri od has been labelled in the history as a destruction in terms of Turkish educa tion. In this period the English prohibited the transportation of books From Torkey and irwVicA&d -.:oft educaHorv system xwAVkxA books \n Turkish primary schools. And this edeavoured to spread illiteracy among Turkish children and eschew them from the conscience of Turkism, Turkish language and culture. In this period the studies of Turkish history, the rectial of poems about Tukism and independence anthem and the hanging of Turkish flag noIll and Atatürk' s portraits, and speeches about Turkish nationalism were prohibited. This prohibitive thought was aboli,shed at the end of hard struggle of the Turkish society, teachers in special, that lasted for years and this suffering which had lasted till 1959 ended in the same year with the handling of education to Turkish society, including all its functions. The struggle that the Turkish society carried out during the English administration period has been one of the most efficient factors for the existence of the present Turkish Republic of Northern Cyprus.