Avrupa Birliği Adalet Divanı önünde yargılama süreci
Adjudication process at European Court of Justice
  1. Tez No: 274355
  2. Yazar: BURCU KOLİK MÜLHİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÜL AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Avrupa Birliği Adalet Divanı önünde yargılama sürecinin anlatıldığı bu tez 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmada sık sık karşımıza çıkacak olan kavramların anlaşılabilir olması için Topluluk hukukunun niteliği, özellikleri ve kaynaklarından bahsedilmiştir. Daha sonra merkezi Lüxsemburg'da bulunan AB' nin temel yargı organı Adalet Divanı'nın kuruluşu, yapılanması ve personeli hakkında bilgiler verilmiştir. Divan' da hakimler, hukuk sözcüleri, raportör hâkimler, Divan Başkanı görev yapmaktadır. Divan Genel Kurul şeklinde toplanabileceği gibi, hukuk daireleri şeklinde de görev yapmaktadır.İkinci bölümünde Divan'ın yargılama süreci ele alınmıştır. Topluluk Antlaşmaları ve Divan İçtihatlarıyla yetki sınırları belirlenmiş olan Divan'ın yetkisi, görülen davalarda izlenen aşamalar ve usule ilişkin hususlar incelenmiştir. Yazılı, sözlü ve hazırlık aşamalarından sonra karar oturumuyla hüküm verilmektedir. Divan'a başvuru yolları ve şartları detaylı olarak anlatılarak, yargılamaya ilişkin diğer konular olan bilirkişi incelemeleri, çalışma dili, yasal yardım, tarafların temsili, Davaya müdahale, adli yardım konuları üzerinde açıklamalarda bulunulmuştur.Çalışmanın üçüncü ve son kısmında 1987 yılında Divan'ın artan iş yükünü hafifletmek ve yardımcı olmak maksadıyla Divan nezdinde kurulan İlk Derece Mahkemesi işlenmiştir. İlk Derece Mahkemesi'nin kuruluş sebepleri ve şekli, yapılanması, çalışma sistemi ve görevlerinden bahsedilerek, İlk derece Mahkemesi kararlarına karşı ABAD önünde başvuru yollarına ait bilgiler verilmiştir.AB' ye tam üyeliğimiz söz konusu olduğu için, Topluluk hukukunun uygulayıcısı olan Adalet Divanı önünde yargılama sürecinin iyi etüt edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study which states the Adjudication Process at European Court of Justice is a consist of three parts. At the first part, the characteristics, properties and sources of the Court Law have been mentioned to make the concepts comprehensible which are to be met throughout the thesis. Then, the information about the establishing, devolopment and personnel of Court Of Justice which is the main judical body of European Union have been given. The judges, advocate generals, rapporteur judges and Presedent of the Court serve at the Court. Court can be gathered either in general board and law chambers form.At the second part adjudication process of the Court has been discussed. The authority of the Court which has been limmited by the Court Agreements and its jurisprudences, the observed satages of the suits and subjects regarding to the methods. Adjudicating is to be realised by summary judgement after documental, verbal and preparation stages. The other issues regarding to the adjudicating which are expert investigations, working language, legal financial aid, represantation of the parts, intervention to the suit and judicial aid have been explained by stating the application methods to the Court, and its terms in detail.At the third and last part of the study it has been processed that the The Court Of First Instance which has been established in the presence of Court, to meet the increased workload of Court in 1987. The establishing reasons, form, devolopment, working system and duties of Court Of First Instance have been mentioned and the aplication forms before European Court Of Justice against to dijudications of Court Of First Instance.Because of our application to be a member of European Union, the adjudicating process must be well studied before Court Of Justice which is the implementer of the Court Law.