19. yüzyıl seyyahlarına göre Azerbaycan
Azerbaijan, according to travellers in XIX. century
  1. Tez No: 606045
  2. Yazar: SEDANUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT AYDOĞMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kafkasya'da ve Türk Devletleri arasında önemli bir yere sahip olan Azerbaycan'ın, 19. Yüzyıl içerisinde bulunduğu sosyal, kültürel, ekonomik ve dini vaziyetin değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme, söz konusu yüzyılda bölgeyi ziyaret etmiş olan seyyahların verdiği bilgiler ışığında yapılmıştır. Azerbaycan'a gelen seyyahlardan alınan bilgiler tasnif edilip, karşılaştırma yapılarak kullanılmıştır. Seyahatnameler, Azerbaycan'ın bu dönemde özellikle kültürel ve ekonomik durumunun ve Rus işgalinin bölgeye etkisinin aydınlatılması açısından çok önemli kaynaklardır. Çalışmanın giriş kısmında tezin planına ek olarak“Seyyah”ve“Seyahatname”kavramları ile bunların tarih bilimindeki yerleri açıklanmıştır. Birinci bölüm kısaca Azerbaycan Tarihi ve bölgenin 19. Yüzyıldaki sosyo-ekonomik ve siyasi vaziyetini içermektedir. İkinci ve üçüncü bölümler ise seyahatnameler ışığında Azerbaycan'ın sosyal, iktisadi, kültürel ve dini vaziyetinin anlatılmasından ibarettir. Sonuç bölümü Azerbaycan'ın 19. Yüzyıla kadar olan tarihinden, şehirlerin 19. Yüzyıldaki durumuna dek tüm çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the assessment of the social, cultural, economic and religious situation of Azerbaijan which has an important place in the Caucasus and between the Turkic States, in the 19th century. This assessment, was made in the light of the information provided by the travellers who visited the region in the mentioned century. The information, received from travellers coming to Azerbaijan was classified and used by comparison. Travel bookss are very important sources in order to clarify the cultural and economic situation of the Azerbaijan in this period and the effect of the Russian occupation on the region. In the introduction part of the study, in addition to the plan of the thesis, the notions of“traveller”and“travel books”and their place in historical science are explained. The first section briefly contains the history of Azerbaijan and the socio-economic and political situation of the region in the 19th century. The second and third chapters are about the social, economic, cultural and religious situation of Azerbaijan in the light of travel books. The conclusion part is a general assessment of the whole study from the history of Azerbaijan until the 19th century to the situation of the cities in the 19th century.