71 no'lu (d. no: 71, s. no: 2254)Amasya şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
The evaluation of the Islamic judicial record of Amasya number: 71 (d. no: 71, s. no: 2254)
- Tez No: 274398
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZEKİ TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Osmanlı arşivleri, günümüze kadar tamamen incelenmiş ve tasnif edilmiş değildir. Halbuki bu eşsiz arşivlerin okunarak, verilen bilgilerin taranması son derece önemlidir. Çünkü geçmişin karanlıkta kalan yönlerinin aydınlatılması, bu günlerimizi daha iyi anlamamıza katkı sağlayacaktır. Amasya yöresi arşivlerini, hem yörenin bize yakın olmasından hem de buraya ait arşivlerin yeterince incelenmemesinden dolayı seçtik ve 71 NO'LU ( D. NO: 71 S. NO: 2254 ) Amasya Şer`iyye Sicili kayıtlarını tezimizin konusu olarak tespit ettik.Bu incelememizin sonunda, bugün artık kullanılmayan bir takım lakapların dönemin Amasya eşrâfı tarafından durumlarını gösterircesine kullanıldığına şahit olduk. Yine Amasya merkezindeki medreselerin ayakta kalması için vakıfların kurulduğunu, halkın geçim düzeninin nasıl olduğunu ve nerede iskan ettiklerini, nüfus oranları ve benzeri durumlarını tespit ederek kayıt altına aldık.Kısaca bu çalışmamız bize, Amasya'nın eski yaşam tarzı ve sosyo ekonomik durumu hakkında ayrıntılı bir bilgi sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ottoman archives have not been fully axamined and classified until now. Indeed reading and interpreting those archives is of great importanse due to the fact that to shed light on some yet unexamined aspects of our past will provide us with fresh understanding our present days. Hence we chose the archives of the court of Amasya City as the tapic of the dissertation because Amasya is our neighbourhood and the archives there are to be analysed.Thus this dissertation aimis at enterpreting the judicial records of the court of Amasya number 71 ( D. NO: 71 S. NO: 2254 )This dissertation argues that some nicknames or surnames (lakap in Turkish) were employed to designate the social status of some bigh-class people in Amasya during the Ottoman Period. Again some foundations, were established to sustain madrasah (school). This dissertation explored the economical situations, inhabiting positions, population density of Amasya neighbourhood. Brirfly mentioned, this dissertation attempts to manifest the life style and socie-economical situations of the people in Amasya.