Etude de la relation entre la responsabilite sociale des entreprises et les droits de l'homme
Kurumsal sosyal sorumluluk ve insan hakları ilişkisi
  1. Tez No: 274397
  2. Yazar: MOİS GABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BATUR YAMANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) yaygın olarak küresel şirketler tarafından kullanılan; şirketlerin kendi faaliyetleri esnasında kazançlarını en yüksek seviyede tutmanın yanında, gönüllülük esasıyla topluma karşı olan sorumluluklarının bilincinde hareket etmesi olarak tanımlanan bir şirket faaliyetidir. Küresel şirketler kendi çıkarlarını maksimize etmenin ötesinde işletme faaliyetlerinden doğrudan veya dolaylı etkilenen tüm menfaat sahiplerinin çıkarlarını da dikkate alıp korunmasına yönelik bir davranış sergilediklerinde bu KSS olarak tanımlanır. 1980'lı yıllardan itibaren kimi küresel şirketlerin üretim yaptıkları ülkelerde yasadışı yollarla hareket etmeleri, insan hakları ihlâllerine doğrudan veya dolaylı olarak karışmaları, yolsuzluklarla anılmaları, artan çevre kirliliği ve küresel ısınmada pay sahibi olmaları kamuoyunda tepki çekmiş ve şirketlerin itibarı bundan zarar görmüştür.
Özet (Çeviri)
In the contemporary world, business supplies society with goods and services and positively and negatively affects the social and natural environment. This dominant nature of business in society has led people to be worried of its activities. Pertinent questions have been raised with regard to whether the welfare of society takes precedence over the organizational objectives to generate and maximize profits or vice versa. People live in a society and everyone is part of the social organization. Business is wholly dependent on the society. The understanding of corporate social responsibility in the modern world means the whole responsibilities of a company against his stakeholders.