Paul Hindemit'in 1923 ve 1937 tarihli yeni yayımlanan solo viyola sonatları - yoruma yönelik teknik çalışma kılavuzu
The newly published 1923 and 1937 viola sonatas of Paul Hindemith - a handbook of interpretation techniques -
  1. Tez No: 274422
  2. Yazar: VESİLE DENİZ YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN UÇARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma çalışması Alman çağdaş besteci ve icracı Paul Hindemith'in, solo konserlerinde çalmak için bestelediği 2 Solo Viyola Sonatı üzerinedir. Bestecinin yaratıcı kişiliği ve eserleri, bir müzik insanı olarak yoğun geçen hayatının içinden verilen ayrıntılı bilgiler ışığında incelenecektir. Resmi belgelere dayalı olan çeşitli kaynaklardan toplanmış ve derlenmiş olan bu bilgiler, besteciyle ilgili önemli ipuçlarını içermektedir. Op. 31 No: 4 ve 1937 başlıklı Solo Viyola Sonatları incelenerek, bu sonatların yorumuna yönelik teknik zorlukları aşmak için kullanılabilecek çalışma yöntemlerine ilişkin öneriler sunulacaktır. Ayrıca, sözü edilen eserlerle ilgili açıklayıcı bilgiler mevcuttur. Eserlerin basılı tam metni, önerilen parmak numaraları ve yaylar düzenlenerek çalışmanın sonuna eklenmiştir. Bu sonatlardan, Op. 31 No: 4 için bestecinin kendi el yazısıyla, yorum sırasında kullanmış olduğu parmak numaraları ve yayları da içeren el yazmaları basılı metinle birlikte ekler kısmında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is based on the two viola sonatas of contemporary German composer and musician Paul Hindemith. He composed these sonatas for his solo concerts. In this study the musicianship and works of the composer is going to be examined through the details of his concentrated musical life. These informations which are gathered from the formal documents contain quite important hints about the composer. The Solo Viola Sonatas entitled Op. 31 No: 4 and 1937 are going to be analysed and also exercises guides are going to be submitted about the methods of practice for the interpretations and the technical challenges of these pieces. There are also explanatory information about the studied works as well. The full printed scores of the works with suggested fingerings and bowings are added at the end of the study. In the appendix, after the printed scores of these two sonatas, the manuscript of Op. 31 No: 4 with the fingering and bowing of the composer is also affixed.