Çini panolarla ipek yolu - karayolu ve denizyolu
Silk road by tile panels - overland route and seaway
  1. Tez No: 274423
  2. Yazar: YUMİKO KUBOTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİTARE TURAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türk çini sanatının tarihi süreç içindeki gelişiminde izlediği yol, Doğu'dan Batı'ya gidiş şeklinde olmuştur. Tıpkı ``İpek Yolu''nun izlediği yol gibi. Bilinen en eski örneklerinin Uygurlara kadar uzandığı bu sanat, Doğu kültürü ile Batı kültürünü birbirine bağlayan önemli bir köprüdür.Bu çalışmada, 16.-17. yüzyıl Türk çini sanatı tasarım ilkelerinden yola çıkarak İpek Yolu'nun tarihçesi, tarih içinde tespit edilen güzergâhları hakkında kaynaklara dayalı olarak detaylı araştırmalar yapılmış ve eser metninde bu konulara öncelikle yer verilmiştir. Ardından Türk çini ve seramik sanatı tarihine değinilmiş, tasarımlara kaynak oluşturan kentler, bitkisel ve figüratif unsurlar ele alınmıştır. Pano tasarımlarında ana tema olarak Çang'an, Palmira, ve İstanbul olmak üzere üç ayrı kent seçilmiştir. Bu kentlerdeki kültür kaynaşması, Türk çini sanatı özellikleri, sembolik ifade biçimleri de kullanılarak İpek Yolu ticaretine göndermeler yapılarak anlatılmaya çalışılmış, panolar sır altı tekniğinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Path of Turkish Tile Art has been developed from East to West. Just like the path of the Silk Road. This art which goes back to Uighurs, signified the oldest examples is an important connection of the Eastern and Western Art Culture.This work has been followed by the design principles of Turkish Tile Art of the 16th and the 17th centuries. Some detailed researches have been done through the historical paths of the Silk Road. This work, also principally related on some subjects which refer Turkish Tile and Ceramic Art History, and the source of designs, dealed with floral and figurative motives and elements through the historical paths of the Silk Road. There are three different cities Chang'an, Palmyra and Istanbul on these panel designs. The combination of culture in these cities, using by the characteristics of Turkish Tile and Ceramic Art and symbolic expressions have been reminiscented the Silk Road Trade. Underglaze technique has been used on these panels.