Vekayi'-i Ali Paşa (inceleme ve metin)
Vekayi'-i Ali Paşa (analysis and text)
- Tez No: 274425
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Tezimizin konusu Kelâmî-i Rûmî'nin, Yavuz Ali Paşa'nın 1601 ? 1603 yılları arasında, Mısır valiliği sırasındaki icraatlarını anlatan Vek?yi`-i Ali Paşa adlı eseridir. Üzerinde çalıştığımız eser Süleymâniye Kütüphanesi Halet Efendi Bölümü Numara 612'de kayıtlı bulunmaktadır.Tezin giriş kısmında Kelâmî mahlaslı şâirler üzerinde durulmuş, şuara tezkirelerinde ismi geçmeyen ve tezimizin konusu eserin de müellifi olan Kelâmî-i Rûmî'nin hayatı ve diğer eserleri hakkında mâlûmât verilmiştir. Sonra da Vek?yi`-i Ali Paşa hakkında detaylı bilgiler verilmeye çalışılmıştır.Fiziki bakımdan da oldukça gösterişli olan eserin içinde 8 adet saray işi minyatür bulunmaktadır. Bugüne kadar araştırmacılar arasında hak ettiği ilgiyi görmeyen eser, sadrazamlık da yapmış olan ve son nefesini bu makamda veren Yavuz Ali Paşa hakkında oldukça orijinal bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study is the work of Kelamî-i Rûmî that describes the services and activities of Yavuz Ali Pasha and is named Vek?yi`-i Ali Paşa. It is registered in Süleymaniye Library, Halet Effendi Department, at number 612.At the preface of the thesis, poets that bear the pseudonym of Kemâlî are touched upon, and information is given about Kelâmî-i Rûmî whose name has not been mentioned in any of the ?Şuara Tezkiresi? (Poets? Biographical Dictionary) and who is the author of the work studied. Then detailed information is provided on the book in question.Being showy in physical sense as well, there are 8 miniatures of court origin in the book. Though escapes the interest it deserves among the researchers the book presents pretty original pieces of information about Yavuz Ali Pasha who died during his tenure as a Grand Vizier.