Johann Sebastian Bach - Chaconne (BWV 1004)
Johann Sebastian Bach - Chaconne (BWV 1004)
  1. Tez No: 274426
  2. Yazar: ERHAN ONUR ÖNEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM YILDIZ ŞENÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Erhan Onur Önem-Johann Sebastian Bach - Chaconne (BWV 1004)Müzik tarihinin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Johann Sebastian Bach, füg ve chaconne gibi bazı müzik formlarını o güne kadar görülmemiş bir yaratıcılıkta kullanmış ve bu formları ölümsüzleştirmiştir.Chaconne formu 16. yüzyılın sonlarında İspanya'da ortaya çıkmıştır. Köklerinin Latin Amerika'ya dayandığı düşünülmektedir. Ahlaksız bir dans olarak değerlendirlen chaconne kilise ve saray yetkilileri tarafından yasaklandıysa da; İtalya, Fransa, İngiltere ve Almanya'ya yayılması engellenememiştir. Fransa'ya dans ve tiyatro yoluyla geçtikten sonra chaconne formunda temponun ağırlaşması ve doğaçlamanın yerini daha belirgin melodilerin alması gibi değişimler olmuş, böylece chaconne enstrüman eserleri için de cazip bir form halini almaya başlamıştır.Johann Sebastian Bach, 1720 yılında solo keman için yazdığı İkinci Partita'nın beşinci bölümü olan Chaconne BWV 1004 ile bu formun belki de en önemli örneğini vermiş, müzik tarihinin en ünlü eserlerinden birini yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
Erhan Onur Önem-Johann Sebastian Bach - Chaconne (BWV 1004)Johann Sebastian Bach, one of the pioneers of music history, used some musical forms such as fugue and chaconne in a unique creativity which had not been seen until that day and immortalized those forms.The form Chaconne emerged in Spain towards the end of the 16th century. It has been considered that it took its roots from Latin America. Although Chaconne, regarded as an immoral dance, was forbidden by authorities of the church and the court; its spreading to Italy, England and France couldn?t be prevented. After it became common in France through dance and theatre, changes like deceleration of tempo in chaconne form and the replacement of improvisation by more distinctive melodies occured, thus chaconne turned out to be appealing for also instrument works.With Chaconne BWV 1004, the fifth part of the Second Partita that he wrote for solo violin in 1720, Johann Sebastian Bach probably presented the most significant example of this form and created one of the most well-known piece of music history.