Selçuklu Dönemi alimleri
Scientists period of Seljuk
- Tez No: 274430
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN MERÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İslâm coğrafyasının doğusunda yer alan İran, Türkistan, Afganistan gibi bölgelerde medeniyet sahasında en önemli gelişmelerin Büyük Selçuklular döneminde kaydedildiği görülmektedir.Siyasi olarak bölünmüş bir halde bulunan bu coğrafya Büyük Selçuklu Devleti'nin kurulması ile beraber istikrara kavuşmuştur. Ardından bölgede devlet adamlarının maddi ve manevi yardımları sayesinde başta Nizamiye medreseleri olmak üzere çok sayıda eğitim müessesesi vücuda getirilmiştir. Bu eğitim kurumlarında çok sayıda alim yetişmiştir. Ayrıca bu kuruluşlar sahip oldukları özellikler nedeniyle İslâm dünyasında pek çok ilke imza atmıştır. Ortaya konulan ilmî birikimin düşünce tarihimizdeki önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
It is seen that the most important progress in the field of culture and civilization that occured in areas such as places like Persian, Afghanistan, Turkistan. At the time of Great Seljuks.This geography whom had been divided because of political events rejoined its political stability with the establishment of Great Seljuks. After this geography with the encouragement of goverment men moslem madrasah of Nizamiya were built.With this education foundation in İslamic world sery new things came happen . In that foundations which we mentioned in the mental and transport sciene a lot of pundit catched . In works of science a lot of work were written scientists were able to. It is true that can't be argue that brings up accumulation in our heritage pondered importance