8051 mikroişlemcileri için internet tabanlı, çok kullanıcılı emülatör tasarımı
Internet based, multi-user emulator design for 8051 microprocessors
- Tez No: 274438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tezde, Elektrik, Elektronik, Haberleşme ve Bilgisayar bilimleri alanında eğitimi verilmekte olan Lisans ve Lisansüstü düzeydeki mikroişlemci dersleri için gerçek zamanlı çalışan, internet tabanlı 8051 mikroişlemci emülatörü tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen emülatör ile kullanıcılar, 8051 mikroişlemcisi için yazdıkları kodları ve tasarladıkları uygulamaları gerçek bir devre üzerinde internet üzerinden belirli zaman ve mekâna bağlı kalmadan çalıştırabilmektedirler.Gerçekleştirilen çalışmada, kullanıcıların hazırladığı programlar, internet üzerinden sunucu aracılığı ile Denetleyici Alan Ağına (DAA) (Controller Area Network - CAN) gönderilmekte ve seçilen emülatör modülünü programlamaktır. Tasarlanan 8051 mikroişlemci emülatör modülüne yüklenen kodlar adım adım çalıştırılarak 8051 mikroişlemci kaydedicilerinin almış oldukları değerler kullanıcı arayüzü kullanılarak gerçek zamanlı olarak izlenebilmektedir.8051 mikroişlemcileri için, DAA veriyolu üzerinden birbiriyle haberleşen emülatör modülleri ile sunucu bilgisayarın kontrolü, kullanıcıların internet üzerinden emülatör modüllerine bağlanmaları ve modülü yönetmeleri için kullanılan istemci arayüz programı C# programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a real time, internet-based 8051 microprocessor emulator is designed and implemented for microprocessor courses offered in undergraduate and graduate-level in the field of electrical, electronic, communication and computer science. Users can run their own codes and designed applications for 8051 microprocessors by own self on real circuit via internet with implemented emulator, at any time from any location.In the study, programs prepared by users are sent to Controller Area Network (CAN) via the internet through server. Selected emulator module is programmed. Loaded codes in designed 8051 microprocessor emulator module are run step by step and values of 8051 microprocessor registers can be monitored in real time by using user interface.Client interface program that provides users to connect and manage emulator modules via internet, is developed with using C# programming language. In this thesis, the developed software for 8051 microprocessors provides communication between emulator modules and control the client computer with using CAN bus.