Helmholtz denkleminin nümerik çözümlerinin karşılaştırılması
Comparision of numerical solutions of the Helmholtz equation
- Tez No: 274437
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Helmholtz Denklemi, Hermann von Helmholtz tarafından bulunan ve fizikte özellikle elektromanyetik ve akıskanlar dinamiğinde karsılasılan ikinci dereceden eliptik kısmi türevli diferansiyel denklemdir. Çoğu diferansiyel denklemde olduğu gibi, verilen kosullar ve denklemin yapısı çerçevesinde, Helmholtz denkleminin analitik çözümünü elde edebilmek her zaman o kadar da kolay olamamaktadır. Bu sebepten dolayı ilgili denklemin çözümüne belirli sayısal yöntemler yardımıyla ve önceden belirlenen hata toleransı dahilinde yaklastırımlar yapmak söz konusu hale gelmistir. Tezde bu yöntemlerden birkaçı ile uygulamalar gerçeklestirilecek ve karsılastırmalar yer alacaktır. Bu yöntemler sırasıyla, Sonlu Farklar Yöntemi, Adomian Ayrısım Yöntemi ve İteratif Yöntemdir. Bu yöntemler ile elde edilen sonuçlar, tablo ve grafikler yardımıyla karsılastırılacak ve ilgili yöntemlerin avantajlı ile dezavantajlı olduğu durumlar tartısılacaktır.
Özet (Çeviri)
Helmholtz Equation which was conjectured by Hermann von Helmholtz is a second order elliptic partial differantial equation that is especially encountered by fluid dynamics and electromagnetics in physics. As in many differential equations,obtaining the analytical solution of the Helmholtz Equation is not always a so easy issue within the frame of the structure of the equation and the conditions. For this reason, realizingthe approximation using a pre-determined method within the error tolerance for the equation under consideration have become concerned. In this thesis, applications and comparisons with a few of these methods will be realized. These methods are the Finite Difference Method, Adomian Decomposition Method and Iterative Method respectively. The results which are obtained will be able to compared with the help ofthe tables and the graphs, also the advantages and the disadvantages of the methods will be discussed.