Türkiye'de pembe ekonomi: Gay yaşam kültürünün ekonomi politiği
Pink economy in Turkey: Political economy of gay life culture
  1. Tez No: 274445
  2. Yazar: BİROL DİNÇEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAYAN KOVANLIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
1968'in açtığı çığırın ardından elde edilen sosyal dönüşüm potansiyeli farklıöznellikler açısından önemli bir kazanımken 1980'lerle başlayan neoliberal küreselleşmesüreci, öznelliklerin dönüşme-dönüştürme potansiyelini büyük oranda lağvetmiştir. İktisadiolarak neoliberalizm, sosyolojik olarak küreselleşme, kültürel olarak postmodernizm olaraktabir edilen bu süreç, eşcinselleri de kapsamıştır. Bu bağlamda gay yaşam kültürü, eşcinselliköznelliğini küresel tüketim alanı olarak yeniden üretmiştir. Ancak eşcinselliğin burjuva biryaşam kültürüne dönüştürülmesi yoluyla yerellik vurgusu silinmemiştir. Bu açıdanTürkiye'deki gay yaşam kültürünün yaşanılış ve algılanış biçimleri yerel özgüllükiçermektedir.Neoliberalizm öncesinde açık toplumsal mekanizmalarla dışlanan ve baskılananeşcinsellerin, neoliberalizmle birlikte tüketici kitle olduğunun keşfedilmesi pembeekonominin kafeleriyle, barlarıyla, turizm acentaları, sağlık ve hukuk merkezleriylekurumlarını oluşturmasına neden oldu; böylece kurulan gettolarda gay kültürü içinde gayhayatı yaşama imkânı bulan eşcinseller, kültürel olarak kabul edilmenin verdiği rahatlıkla,cinsel özgürlükler meselesiyle olan sorunlar farklı bir formda eritilmiş oldu.Gay kimliğinin
Özet (Çeviri)
The movement of homosexuality for freedom as a new social movement through thepath on the process during transitional period of world affairs in early 1968 has rarelyindicated its power but lately in 1980's and thereafter caused deradicalization with therhetoric approach of democracy and tolerance of neoliberalism in which as a result the gaylife term has appeared as a middle class life style caused by American sort of life. Thecapitalist system has thus founded the most strategic sector amounting to million of dollars socalled the pink life which aimed to meet the needs of opressed gay's life has thus emerged itsconjecture for years thus psychocanalical episteme has emerged neoliberally fixed economicepisteme in which this evolution both as a historical and sociological context form a ratherrefraction point.