259 numaralı şer'iyye sicili defterine göre Galata (metin ve değerlendirme)
Galata according to the ser'iyye registers numbered 259 (text and analysis)
- Tez No: 274446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER İŞBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 560
Özet
Bu çalışmanın amacı, Galata'nın 18. yüzyılın ilk çeyreğindeki ekonomik, sosyal ve kültürel tarihinin anlaşılmasına katkıda bulunmak. Bu amacı gerçekleştirmek için Galata mahkemesine ait 259 numaralı sicil defterini seçtik. Öncelikle defterin transkripsiyonu gerçekleştirildi ve daha sonra sözü edilen defterden elde ettiğimiz verileri açıklamaya çalıştık.Çalışmamız bir giriş, beş bölüm ve bir sonuçtan oluşuyor. Giriş bölümünde Galata hakkında genel bir bilgi ve çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemi ile 259 numaralı sicil defterinin özellikleri açıklanıyor. Beş bölümde ise sicillerden elde edilen bilgiler ışığında 1724-1725 arasında Galata'da meydana gelen ekonomik ve sosyal olaylar değerlendirildi. Sonuç bölümünde çalışmamızın özetini ve daha sonra sözü edilen sicil defterinin transkripsiyonu verdik.
Özet (Çeviri)
The goal of this work is to contribute to an understanding of the economic, social, cultural and everday life history of Galata. We have chosen the court registers of Galata in number 259 in order to accomplish this goal. Primarily we have transcriptioned the court registers that we have chosen, then we have wanted to explain the datas which have been derived from aforesaid court registers.Our work is formed an entry, five parts and a conclusion. At entry part, we have given a brief information about the history of Galata and about the goal, scope and method of the work with the general feature of foresaid court registers. At five parts, the economic and social circumstances which occured in Galata between 1724 and 1725 were explained by using the informations derived from the court register of Galata in number 259. At conclusion part, we have given a summary of our work and the transcription of the court registers of Galata which we have examined.KEYWORDS: