Resim-müzik ilişkisi bağlamında soyut resme bakış
Relations in the context of music at a glance abstract painting pictures
  1. Tez No: 274447
  2. Yazar: ŞELA KASPİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Soyut resmin başlangıcına baktığımızda öncelikle Kandinsky'nin müzikle olan bağlarıyla karşılaşırız. Kandinsky en soyut sanat olarak gördüğü müziği resimlerinde çıkış noktası olarak kullandığı gibi, ele aldığı meseleleri kuramsal bir çerçeveye oturtarak soyut resmin ana öğelerini belirlemiştir.Kandinsky böylelikle bütün sanat dallarının aslında aynı temele oturduğunu bizlere göstermiştir. Bu bağlamda onun müzikle kurduğu bağlantıları daha iyi anlamak adına resim müzik ilişkisini öncelikle tarihsel bir çerçevede inceledik. Böylelikle her iki sanatın biçimsel bağlantılarındaki paralellikleri de görme şansımız oldu. Orta Çağ'ın yüzeysel ve şematik figürlerine karşılık gelen tek sesli müziği, Rönesans döneminde oluşmaya başlayan yeni plastik anlayışa paralel olarak müziğin de tınısal bir mekanı arayışı ve çok sesliliğin ilk adımlarının atılışı, Barok'un ihtişam ve hareketliliğinin her iki sanata yansıyışındaki benzerlikler dikkat çekicidir.20.yy'a gelindiğinde ise kendi özerkliklerini keşfeden sanatçılar, değişen, gelişen ve hızlanan dünyaya ayak uydurmak ve bu yeni dünyanın ritmini anlatmak adına pek çok kereler müzik ve resmi kendi disiplinleri içine katmış ve böylelikle farklı disiplinler arasındaki sınırları eritmeyi başarmışlardır. Sonunda soyut sanata ve Kandinsky'ye vardığımızda atonal müziğin yaratıcısı Schönberg'le olan derin bağlarıyla karşılaşırız. Atonal müziğin yapısını kendi resminin biçimsel yapısı olarak dönüştüren sanatçı soyut sanatın temellerini bir kurama oturtarak atmıştır diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Kandinsky's first abstract painting in the beginning when we look we can see the bonds. Kandinsky is considered the most abstract art of music files used as a starting point, as a theoretical framework to address the issue of seating has identified the main elements of the abstract picture.Kandinsky thus essentially the same footing of all art forms that have shown us. In this context, it has established links with music files in order to better understand the relationship between music in a historical framework to the first review. Thus both the formal connection of art we had a chance to see the parallels as well. Middle Ages, the superficial and schematic figures correspond to the single-voice music, the renaissance began to develop a new plastic approach in parallel with the music as well tınısal a place seeking and polyphony of the first step of the roll, Baroque's glory and the mobility of both art reflected resemblance is striking.20th century came to when his own autonomy discover new artists, changing, improving and accelerating into the world to keep pace, and this new world rhythms to tell the name many times in music and painting their own disciplines into the fold was thus different disciplines, the boundaries between the melting grew up. Kandinsky abstract art and atonal music, we finally have a deep bond with the creator of Schönberg'le will encounter. The structure of atonal music as their official return of the formal structure of abstract art, the artist laid the foundations of a theory can say seating.