1940-2000 yılları arasındaki toplumsal olayların Türk resmine yansıması
The reflection of social events to Turkish paintings between 1940-2000 year's
  1. Tez No: 274461
  2. Yazar: HAKAN ÖZAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT METE AĞYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Cumhuriyetin ilanından sonra siyasal, ekonomik, endüstriyel alanlarda başlayan hareket kültürel ve sanatsal alanları da içine almıştır. Bu yıllarda gerçekleşen cumhuriyet devrimleri sonucunda sanat ideolojik ve kültürel yapılandırma programında ele alınır.Türkiye 1923'ten 1945 yılına dek tek partili parlamenter bir sisteme göre yönetilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi kültür etkinliklerini halkevleri yolu ile yaymak istemiş 1937?1944 yılı arasında 8 yıl süren bir programla sanatçılar için yurt gezileri düzenletmiştir. Sekiz yılın sonunda değişik yurt köşelerini yorumlayan resimlerle zengin bir koleksiyon oluşmuş, sanatçılara resmi ödenekler ve ödüller verilerek bu kültür hizmeti devlet tarafından da desteklenmişlerdir.7 Ocak 1946 da Demokrat Parti'nin kurulmasıyla çok partili yaşama geçiş dönemi başlar. Demokrat parti yaşama geçtikten sonra sanat üretimi üzerinde baskıcı bir tutum izlenir. 1960 yılında gerçekleştirilen askeri ihtilal yeni bir dönemin başlamasına neden olacaktır. 60'lı yılların özgürlükçü ortamı sanat üretimini de etkilerken edebiyat ve resim alanında birçok toplumsal gerçekçi yapıt ortaya çıkar. Bu dönemin sanat anlayışını Nuri İyem, Neşet Günal Nedim Günsur, Cihat Burak gibi sanatçılar temsil eder.70'li yıllarda yaşanan kaos ortamı toplumsal dengeleri yine değiştirir. Bu dengelerin değişmesi sanat üretiminde de karşılığını bulur. Yalnız sanatçıların tutumu 60'lı yılların söylemine göre oldukça oldukça sertleşmiştir. Bu dönemde Aydın Ayan, Nedret Sekban, Seyyit Bozdoğan gibi sanatçıların başı çektiği propoganda yönü ağır resimler üretilir.Fakat bu sertlik 1980 yılındaki askeri darbe sonrasında yerini ılıman bir ifadeye bırakır. Sanatçıların ifade biçimlerinde değişiklikler ortaya çıkmıştır. 80'li yıllar sonrasında sanatçılar dünyada yaşanan küreselleşme olgusu ile tanışmış bundan ülkemizdeki sanatçılarda etkilenerek bir kimlik bunalımı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The movement in the political, economic, and industrial fields that started after the declaration of Republic contained the cultural and artistic fields, as well. In consequent with the Republican reforms made in these years, art is handled in the ideological and cultural structuring program.Turkey was governed with a single party parliamentary system from 1923 to 1945. Republican Public Party wanted to spread the cultural activities through public houses, and organized domestic trips for the artists with a program that lasted 8 years between 1397 and 1944. A wealthy collection was formed with the paintings commenting on the different corners of the country at the end of eight years, and that cultural service was supported by the state as well, granting official payments and prizes to artists.With the incorporation of the Democratic Party on 7th January 1946, the transition period to multi-party system begins. After the Democratic Party takes the lead, a repressive attitude is followed towards the production of art. The military insurrection that takes place in 1960 would lead to beginning of a new era. Libertarian atmosphere of 60s also affect the production of art and many social realist works come on the scene in the field of literature and painting. The concept of art of this era is represented by artists such as Nuri İyem, Neşet Günal, Nedim Günsur, and Cihat Burak.The chaotic atmosphere in 70s changes the social balances once more. This change at balances is reflected in the production of art, as well. But the attitude of artists has become rather tougher than the expression of 60s. In this era, paintings with an aspect of propaganda are made by the artists such as Aydın Ayan, Nedret Sekban, and Seyyit Bozdoğan.However, this toughness is replaced by a temperate expression after the military coup in 1980. There have been changes in the expression style of the artists. Artists have becomeacquainted with the concept of globalization in the world after 80s, and the artists in our country have been affected by this and there has occurred a crisis of identity