Enformasyon çağında imgenin üretimi ve işlevselliği: enformasyonun oluşturulmasında ve dönüştürülmesinde bir araç olarak imge
the production and function of 'image?in the information age image as a tool for forming and transforming information
  1. Tez No: 274470
  2. Yazar: MEHMET HACIOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Durağan bir anlamsallık ilişkisinin uzağında yaklaşmamız gereken imge kavramını, toplumsal ağları oluşturan tekil ve kolektif pratikler içinde düşünmek gerekir. ?Başka bir deyişle, iletişim araçlarından ya da toplumsal kullanım ve bağlamlarından soyutlanmış imge diye bir şey yoktur.? İletişim teknolojilerine dayanan günümüzün enformasyon süreci, kültürel arası iletişimi küresel ölçekte hızlandırmıştır : ?interaktif bilgisayar ağları, yeni iletişim biçimleri ve kanalları yaratarak, hayatı şekillendirerek, aynı zamanda hayat tarafından şekillendirilip katlanarak büyüyor.? Günümüzde enformasyon ve iletişimin, üretim süreçlerinde asli bir rol oynamaya başladığını belirten M.Hardt ve A.Negri, küresel enformasyonun alt yapısını bir demokratik mekanizmayla bir oligapolist mekanizmanın bileşimi olarak nitelendiriyorlar.Görsel deneyimin de hızlandığı günümüzde, işlenmemiş bir ileti olarak bilgi'den (knowledge) farklılaşan enformasyonun (information) hem taşıyıcılarından, hem de sonuçlarından biri olan imge'nin üretim ve dağılım süreci katılıma daha açık hale gelmiştir. Çalışmanın amacında; enformasyonun oluşturulmasının ve dönüştürülmesinin bir aracı olarak imge incelenecek ve imgenin taşımış olduğu enformasyonun kültürel dönüşümler için alternatif bir söyleme dönüştürülme sorunsalları araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
It is imperative that we consider the concept of `image?, which we need to approach beyond a still meaning, as singular and collective practice that makes up the social network. ?In other words, there is no image isolated from communication tools, social use and its extensions.? (Ron Burnett, 2005:35) The information age that relies on communication Technologies has quickened the pace of cross-cultural communication. ?Interactive computer networks are growing in numbers by creating new communication tools and channels while shaping life and being shaped by life?. (Manuel Castells, 2008:3) Negri and Hardt (M.Hardt & A.Negri, 2008:304), state that information and communication today plays a crucial role in the production process and define the foundation of global information as a combination of democratic mechanism and an oligapolistic mechanism. (M.Hardt & A.Negri, 2008:312)The production and distribution stage of ?image? as one of the outcomes and that of vehicles of raw ?information? as opposed to ?knowledge? has been more available for interaction in the time where visual experience gains speed. The objective of the thesis is to analyse ?image? as a tool for forming and transforming information and to identify the problems associated with image as an alternative declaration for cultural transformation that ?image? carries.