Şifa mahallesi: Kentsel dönüşüm ve direnişin imkanları
Şifa district: Urban transformation and possibility of resistance
- Tez No: 274475
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
12 Eylül 2007'de Tuzla'ya bağlı Şifa Mahallesi'nde, yedi ruhsatsız binanın yıkımına mahalleliler ciddi bir şekilde direnmişlerdir. Bu direnişle beraber bir kamusal alan oluşmuş ve direnen mahallelilerin kudretleriyle beraber talepleri de görünür olmuştur. Yapıları ruhsatsız olduğu için evleri yıkılan ve yıkım tehdidi yaşayan insanların hikayeleri bir çok İstanbullunun hikayesine de ışık tutmaktadır. Mahalleliler direnişlerini bu hikayelerde temellendirmektedirler. Mahalleliler evlerinin yıkılmasını ?kentsel dönüşüm? olarak değerlendirmekte ve bu projeyi kabul etmemektedirler. Bu çerçevede, araştırmada mahallenin ?kentsel dönüşüm?e müdahale kudreti sorunsallaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Residents in Sifa district of Tuzla seriously resisted to the demolishment of seven unlicensed buildings on September 12, 2007. The public sphere was formed with this resistance and the demands of the resistant residents are seen as well as their power. With the power of the residents' resistance, these people's demands have also started to be recognized. The stories of the people, the houses of whom were demolished and the ones, who are living under the threat of demolishment, also shed light on the stories of many Istanbul residents. Resistance of the residents also base on these stories. Residents of the district evaluate the demolishment of their buildings as ?urban transformation? and object to this project. Within this extent, the neighbourhood's power to intervene ?urban transformation? will be problematized.