Ludwig van Beethoven Op.11 Klarinet, Viyolonsel ve Piyano için Trio, Claude Debussy Première Rhapsodie, Igor Stravinski 3 parça ve Carl Nielsen Fantasy'nin Klarinet Edebiyatı'ndaki yerlerinin incelenmesi
The Study of positions in Clarinet Literature of Ludwig van Beethoven Op.11 Trio for Clarinet, Cello and Piano, Claude Debussy Première Rhapsodie, Igor Stravinski 3 Pieces and Carl Nielsen Fantasy
  1. Tez No: 274474
  2. Yazar: BARIŞ YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYLA ULUDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu Eser Metni Çalışması'nda Ludwig van Beethoven Op. 11 Klarinet, Viyolonsel ve Piyano için Trio, Claude Debussy Première Rhapsodie, Igor Stravinski 3 Parça ve Carl Nielsen Fantasy'nin klarinet edebiyatındaki yeri incelenirken aynı zamanda bu bestecilerin müzik tarihindeki yeri, klarinetin doğuşu ve gelişimi ele alınmıştır.Yukarıda adı geçen eserler klarinet resital programı içinde yer almaktadır. Bu eserleri en iyi şekilde yorumlayabilmek için, her eserin bestelendiği döneme göre teknik ve müzikal açıdan incelenmesi amaçlanmıştır.Resital programı içinde adı geçen yapıtlar üzerine hazırlanan bu metinde, bestecilerin müzik tarihindeki yeri ve eserlerin klarinet edebiyatındaki önemini incelerken yorumlamamıza yardımcı olacak biçimde form analizleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the roles have been researched that were played in clarinet literature by Ludwig van Beethoven Op. 11 Clarinet, Trio for Violoncello and Piano, Claude Debussy Première Rhapsodie, 3 Pieces by Igor Stravinski and Carl Nielsen Fantasy, as well as the role of these composers in the history of music, the birth and progress of clarinet.The above-mentioned works are included in the clarinet recital program. In order to be able to fully appreciate these works, the time period when each piece of work was composed has been analysed from all perspectives, and the musical works have been technically and musically analysed.In this study on the musical works included in the recital program, the role of composers in the history of music and significance of these works in clarinet literature have been emphasized, and form analysis have been applied so that they can be beter understood