XIX. yüzyılda Osmanlı Bahriyesi'nde gemi inşa teknolojisinde değişim: Buharlı gemiler dönemi
The change of the ship-building technology in the Ottoman Navy in the XIX. century: The age of steam-ships
- Tez No: 274486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KIZILTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Tarih, Marine, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
XIX. yüzyıl, Osmanlı Donanması için bir dönüm noktası oldu ve yelkenli gemiler yerini buharlı gemilere bıraktı. Başlangıçta nakliyat, ticaret, ulaşım, yelkenli savaş gemilerinin manevralarına yardım etmek amaçlı küçük buharlı gemiler inşâ edildi ve satın alındı. Ayrıca cenk vapurlarının donanmada bulunması lüzumlu görüldüğünden bunların inşâlarına öncelik verildi. Bu vapurların tekneleri önce Amerikalı ve İngiliz mimarlar sonra Osmanlı mimarları tarafından Tersâne-i âmire'de inşâ edilip makineleri İngiltere'den getirildi. Yüzyılın ortasında ise Avrupalı devletlerin donanmalarının merkezinde yer alan buharlı savaş gemilerine bakılarak üç anbarlı, kalyon ve fırkateynlerin yeni olarak inşâlarında makine konulmak üzere dizayn edilmesi yanında mevcut yelkenli gemilerin tadîlâtla buharlı gemilere dönüştürülmesi çalışmaları başladı. Bu teknolojik yenilik Osmanlılarda tam olarak uygulanmadan Batı'da yeni bir gelişme yaşandı ve zırhlı gemiler ortaya çıktı. Osmanlı donanması bu yüzyıldaki gemi inşâsındaki teknoloji aktarımını zamanında yapamadı ve özellikle İngiltere'ye teknolojik bakımdan bağımlı hâle geldi.
Özet (Çeviri)
XIX. century became a critical era for Ottoman Navy and sailing-ships left their position to steam ships. In the beginning, small scale steam ships were built and bought to support the maneuvers of the ships which were used in the transportation, trade and battle. Additionally, owning battle steam ships in the Navy was thought to be essential (at that time), Ottoman Empire gave priority to build them. At first, the hulls of those ships were built by the Americans and English, and then they were built by Ottoman architects in the Imperial Naval Arsenal by importing their machines from England. In the middle of the century, by examining steamy war-ships which were in the center of the European States? Navies, the studies started on design of new three decks, ship of the lines and frigates with placed machines in when they would build as well as transformation of existing sailing-ships into steam ships via modifications, but before this technological innovation was applied completely in Ottoman Empire, a new development had occurred in the West, iron-ships. In that century, Ottoman Navy could not manage to transfer the ship-building technology in the exact time and as a result, the Navy became dependent on abroad, especially on England.