Foucault'da iktidar ilişkileri ve toplumun medyayla ilişkileri
Foucault on power and relations between society and the media
  1. Tez No: 274487
  2. Yazar: AYÇA SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Michel Foucault'nun iktidar kuramından hareketle medyanın bir dispositif (tertibat) olarak anlatıldığı bu tezde, medyanın her zaman iktidarın ürettiği gerçeklik içinde yer alan ve iktidarın koşullandırdığı bir araç olduğu ve zihinleri etkilemek yoluyla belirli deneyimleri kurduğu ve bu yolla, öznenin/bireyin bedenini kuşattığı ve onu itaatkâr ve uysal hale getirdiği anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, media concept interpreted as a dispositif through Michel Foucault's theory of power. According to assertion of the thesis, media is always in reality which is created by power and a instrument of power. Media constitutes certain experiences through means of effecting minds and based on this method, media surrounds subject's body and make it submissive and manageable.