Sanatta soyutlama ve gerçeklik kavramlarının yapıtlar üzerinde irdelenmesi
Works of art on the abstraction and reality concept evaluation
- Tez No: 274489
- Danışmanlar: PROF. YALÇIN KARAYAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Soyutlama, bir kavramı nesnel içeri!inden arındırma ve dü“ünceyi nesnelerden ba!ımsızkılma sürecidir. Formel açıdan bu süreç, olgunluk ve deneyime gereksinim duyar. Budeneyim ise gerçek dünya ile ba!larımızı yeniden gözden geçirmeyi, gerçe!in direktyansıması olan verilerden daha az faydalanmayı amaçlar. (Tamamen dı”lanamaz.)E!er gerçek herkesin bildi!i nesnel dünya ise, gerçeklik öznel dünyamızda yarattı!ımıznesnel olandır. Dolayısıyla soyutlama, kendi içerisinde bir gerçekliktir. Bilgi denen“ey ise,insan etkinli!inin bir sonucudur ve soyutlama yoluyla yeniden ele alınıp, dönü”türülür.Bununla birlikte kendi nesnel gerçekli!imizi olu“turmak birçok sorunu da beraberindegetirir. En önemlisi soyutlamadaki sınıra karar verebilmek ve gerçeklik ile soyutlamamantı!ına vakıf olabilmektir.Soyutlama sosyal etkilerle de sanatsal süreç boyunca çok fazla de!i”ime u!ramı"tır.Amaç soyutlamayı çözümlemek ve onun sanatın evrimi içerisinde kazandı!ı önemigöstermektir. Bunun için sanattaki soyutlamanın ilkel dönemlerden bugüne nedenleri vesonuçlarıyla incelenmesi gerekmektedir.ANAHTAR KEL!MELER: Gerçek, Gerçeklik, Soyutlama, Bilgi, Sanatsal süreç
Özet (Çeviri)
Abstraction is the process of purifying a concept from its objective content and making athought independent from objects. This process needs maturity and experience from thepoint of formal view. This experience aims us to go over our relations with the real worldand to benefit less from data which is the direct reflection of reality. (It couldn?t beexternalized completely.)If real is the objective world which everyone knows, then reality is the one that we havecreated in our subjective world. Therefore, abstraction is a reality in itself. The thing that isidentified as is a result of human activity and it is treated and transformed by through theprocess of abstraction. What is essential is to decide the border in abstraction and to be awareof the sence of abstraction in connection with the reality.Abstraction is also transformed greatly by social effects during the period of art. The goalis to analyze abstraction and to show its importance that it has gained in evoulution of art.Hence, to examine the reasons and the results of abstraction in art from the primitive periodsto today is needed.KEY WORDS: Real, Reality, Abstraction, Knowledge, Artistic process