Soyut sanatın oluşum sürecinde algının rolü
The role of perception in the process of formation of abstract art
  1. Tez No: 274492
  2. Yazar: YILDIZ TÜLEK ÜLTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLA AKSUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
?Soyut Sanatın Oluşum Sürecinde Algının Rolü? adlı eser metninin ilk bölümünde algının kavramlaşması olgusu incelenerek, algının doğası, bilginin oluşumu esnasında kavram oluşturma süreçleri araştırılmıştır. Felsefi ve psikolojik veriler doğrultusunda, sanatsal- imgesel düşüncenin oluşumu ve bu esnada şekillenen sanat ve sanatçı algısının oluşma süreçleri irdelenmiştir.Bilimsel veriler eşliğinde insanlığın ve sanatın başlangıç evreleri araştırılmış ve sanat ile sanatçı algısının nasıl şekillendiği değerlendirilmiştir. Bu verilere paralel olarak, soyut sanata giden yolda, modern sanat algısının oluşumunda etken rol oynayan sosyo-psikolojik etkenler saptanmış ve bu etkenlerin sanat ve sanatçı algısını nasıl şekillendirdiğinin üzerinde durulmuştur.Son bölümde ele alınan soyut sanat algısının gelişimine katkısı olan biçim ve ifade şekilleri incelenmiş ve soyut sanatı uygulayan sanatçıların çalışmalarıyla desteklenen kuramsal bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
"The Role of Perception in The Process of Formation of Abstract Art? The first part of his work in the perception of text by examining the phenomenon of how the perception is becoming to conception, the nature of perception, the concept of knowledge creation during the formation process was investigated. In line with the philosophical and psychological data, and the formation of artistic-imaginative ideas in the meantime, the perception of art and artists who shaped the development process has been analyzed.Accompanied by scientific data, the initial phase of humanity and art are investigated and how art and artists have shaped the perceptions were assessed. In parallel with these data, on the way to abstract art, modern art, the perception of factors that play a role in the development of socio-psychological factors were determined and how these factors shape the perception of art and artists focused on.The final section dealt with perceptions contribute to the development of abstract art forms and expressions which have been examined and abstract art works of artists who practice their theoretical knowledge are supported.