Kronik viral hepatitlerde ve kronik HBsAg taşıyıcılığında interferon tedavisi
  1. Tez No: 27450
  2. Yazar: BİLGEHAN AYGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET DOĞANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnfeksiyon Hast. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
53 ÖZET Çalışmaya sekiz KVH (altı KBH, bir KCH, bir KDH) ve dört HBsAg taşıyıcısı olan 12 hasta alındı. KVH'li olgulara haftada 3 gün 5x1ü6 IU alfa-interferon 2b 16 hafta, kronik HBsAg taşıyıcılarına haftada 1 gün alfa-interferon 2b 24 hafta süreyle verildi. Tedaviye cevap, hastaların karaciğer fonksiyon testlerindeki değişiklik, hepatit göstergelerindeki serokonversiyon, tedavi öncesi ve sonrası alman karaciğer biyopsilerinin histopatolojik bulgularına göre değerlendirildi. Hastalar tedavi kesildikten sonra en az 6 ay (6-22 ay) takip edildi. KBH'li olgularda aminotransferaz düzeylerinde azalma, karaciğer biyopsilerinde histolojik olarak düzelme görüldü. Üç hastada HBeAg negatifleşti ve anti-HBe oluştu. Bütün hastalarda tedavi öncesi ve sonrası HBV-DNA pozitifti. Takip periyodunda üç hastada reaktivasyon oldu. KCH'li bir olgu ve KDH'li bir olguda biyokimyasal olarak tam yanıt alınamadı. KDH'li hastada histopatolojik olarak lezyonlarda gerileme oldu. KCH'nde histopatolojik düzelme saptanmadı. Kronik HBsAg taşıyıcılarında serolojik ve histolojik olarak tedaviye yanıt alınamadı.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY Twelve patients, eight with chronic viral hepatitis (six chronic B hepatitis, one chronic C hepatitis, one chronic D hepatitis) and four chronic HBsAg carriers were involved in this study. The cases with chronic viral hepatitis were given 5xl06 IU interferon aipha-2b, three times weekly for 16 weeks, and chronic HBsAg carriers were given interferon alpha-2b once a week, for 24 weeks duration. The therapeutic responses were evaluated according to the differences occured in liver function tests, seroconversion in the hepatitis markers and the liver biopsies taken before and after treatment. The patients were followed up for at least 6 months (6 to 22 months) after the completion of the treatment. The patients with chronic B hepatitis showed diminished aminotransferase levels and improvement occured in their liver biopsies histologically. HBeAg turned to negative in three patients and anti-HBe occured. HB V-DNA was found to be positive in all patients before and after treatment. During the follow-up period reactivations were noted in three patients. One patient with chronic D hepatitis and one patient with chronic C hepatitis did not show a complete biochemical improvement. While the lesions of the patient with chronic D hepatitis showed remission histopalhologically, no improvement were noted in the patient with chronic C hepatitis. Chronic HBsAg carriers did not respond to the treatment both serologically and histologically.