Kronik hepatit B'li hastalarda biyokimyasal ve viral parametreler ile histopatolojik bulgular arasındaki ilişki
Relationship between biochemical and viral parameters and histopathological findings in patients with chronic hepatitis B
  1. Tez No: 471448
  2. Yazar: UĞUR BALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Kronik Hepatit B (KHB) enfeksiyonu, asemptomatik taşıyıcılıktan siroza kadar geniş bir hastalık spektrumu içinde görülebilmekte ve karaciğer yetmezliği, hepatosellüler karsinoma (HSK) gibi önemli komplikasyonlara yol açabilmektedir. Kronik viral hepatitlerde günümüzde karaciğer biyopsisi histolojik aktivitenin ve fibrozis düzeyinin tespit edilmesi için standart olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada viral belirteçler ve karaciğer fonksiyon testleri ile karaciğer biyopsi sonucu arasındaki ilişki incelendi. Yöntem: Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde Gastroenteroloji ünitesinde takip edilen KHB hastaları dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, HBsAg, HBeAg, anti-HBe, HBV DNA, ALT, AST, ALP, GGT, Total bilirubin düzeyi ile hastaların histolojik aktivite indeksi (HAI) ve fibrozis evresi verileri retrospektif olarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 252 KHB hastası (77 kadın, 175 erkek) dahil edildi. Tüm hastaların yaş ortalaması 37±12 yıl olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic hepatitis B (CHB) infection can be seen in as wide spectrum of disease as asymptomatic carrier to cirrhosis and can lead to important complications such as hepatic failure and hepatocellular carcinoma (HCC). In chronic viral hepatitis, liver biopsy is currently used as a standard for determining histological activity and fibrosis level. This study examined the relationship between viral markers and liver function tests and liver biopsy results. Methods: The study included patients with CHB who were followed at the Gastroenterology unit at the Dicle University Medical Faculty. Patients' demographic characteristics, HBsAg, HBeAg, anti-HBe, HBV DNA, ALT, AST, ALP, GGT, total bilirubin levels and histological activity index (HAI) and fibrosis stage data were retrospectively recorded. Results: 252 patients with CHB (77 females, 175 males) were included in the study. The mean age of all patients was calculated as 37±12 years.