L.Van Beethoven op.12 no:1, 2, 3 piyano ve keman sonatlarının yoruma dayalı incelemesi
Personal review of I.Van Beethoven's piano and violin sonatas (op.12 no: 1,2,3)
- Tez No: 274504
- Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM İYİCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bir müzisyenin herhangi bir eseri yorumlaması sırasında yapması gereken pek çok çalışma vardır.Öncelikle bestecinin dönemi ve eserleri hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Daha sonra eserin nota incelemesi yapılmalı, teknik zorluklar belirlenmeli ve çeşitli çalışmalar yapılarak bu zorluklar aşılmalıdır.Bu yazılı metin çalışmasında, L.van Beethoven'ın piyano keman için op.12 No.1, 2, 3 sonatlarının çalışılmasında karşılaşılabilecek teknik zorlukları yenmek için çeşitli çalışma teknikleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
For a musician, there are plenty of studies that should be made while performing a work of art.First of all, an opinion about the period and the works of the composer, should be formed. Then, note examination of the work of art should be done, technical difficulties should be determined and these difficulties should be overcome by making various studies.In this written text work, some study techniques are suggested to overcome the technical difficulties that might be met while studying sonatas op.12 No. 1, 2, 3 of L.van Beethoven for piano violin.